Dogoterapia: drogocenne korzyści zdrowotne jakie daję przyjaźń z czworonogiemPsy są najlepszym przyjacielem człowieka od tysięcy lat. Nowe badania sugerują, że korzyści z posiadania psa wykraczają daleko poza towarzystwo i obejmują wymierne zmniejszenie stresu, niepokoju i depresji. W świetle tych wyników coraz więcej terapeutów zaczyna włączać terapię z udziałem zwierząt do swojej praktyki. Pilotażowe badanie opublikowane w Journal of Animal Behavior Therapies wykazało, że włączenie terapii z udziałem zwierząt do praktyki klinicznej jest wykonalne i może przynieść znaczące korzyści pacjentom z problemami psychologicznymi, takimi jak lęk czy depresja. Niezależnie od tego, czy jesteś terapeutą, który chciałby wprowadzić terapię z udziałem zwierząt do swojej praktyki, czy też pacjentem, który chciałby skorzystać z tego podejścia terapeutycznego, przedstawione powyżej korzyści powinny Cię do tego zachęcić.

Lepsza jakość życia

Wiele zaburzeń psychicznych nie ma wyraźnej przyczyny i nie da się ich wyleczyć za pomocą leków. Niektóre zaburzenia, takie jak lęk i depresja, są często leczone za pomocą terapii. Pies terapeutyczny może pomóc zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia osób z zaburzeniami psychicznymi, angażując pacjenta w rozmowę i zapewniając mu uspokajającą obecność. Samo pogłaskanie psa może obniżyć ciśnienie krwi i pomóc się zrelaksować. Regularne wykonywanie tych czynności może pomóc w zmniejszeniu objawów lęku, depresji, a nawet bólu. Regularne wizyty z psem terapeutycznym mogą zmniejszyć objawy, poprawić funkcjonowanie i podnieść jakość życia.

Obniżenie ciśnienia krwi i poziomu hormonów stresu

Zwierzęta mogą przynieść wiele korzyści fizycznych i psychologicznych, w tym obniżyć ciśnienie krwi i poziom hormonów stresu. Jednym ze sposobów, w jaki zwierzęta mogą pomóc w obniżeniu tych poziomów, są regularne wizyty psów terapeutycznych. Badania wykazały, że samo przebywanie w obecności psa prowadzi do obniżenia poziomu kortyzolu. W połączeniu z pieszczotami i głaskaniem psa, obniżenie to może być jeszcze większe. Obniżenie poziomu kortyzolu jest korzystne pod wieloma względami. Kortyzol jest często nazywany hormonem stresu, ponieważ jego wysoki poziom może prowadzić do uczucia niepokoju, a nawet paniki. Obniżenie poziomu kortyzolu może pomóc w zapobieganiu lub zmniejszeniu uczucia niepokoju i stresu. Może także pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi oraz ułatwić relaks i zasypianie.