Depresja u osób starszych jest trudnym problemem, z jakim boryka się coraz więcej osób w tym wieku. Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Osób Starszych, w Polsce zaburzenia depresyjne dotyczą aż 10% osób powyżej 65. roku życia. Depresja u osób starszych może wywoływać wiele poważnych konsekwencji, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić.
Objawy depresji u osób starszych
Pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia depresji jest zorientowanie się, jakie są jej przyczyny. Depresja u osób starszych może wystąpić z wielu powodów. Do najczęściej wymienianych należą: śmierć bliskich, samotność, zmniejszenie aktywności fizycznej i umysłowej, stany chorobowe, przemijającość, niski status materialny oraz problemy w relacjach z otoczeniem. Niezależnie od powodu, który wywołał stan depresji, ważne jest, aby zrozumieć, że jest to bardzo poważne zaburzenie, a nie naturalny skutek starzenia się.
Depresja u osób starszych objawia się następująco: przygnębienie, brak motywacji, smutek, niska samoocena, brak zainteresowania, zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, drażliwość i złość, lęk, apatia, problemy z pamięcią, bóle głowy i inne dolegliwości fizyczne. Ponadto, osoby starsze mogą cierpieć na zaburzenia lękowe oraz schizofrenię, które są często mylone z objawami depresji. Dlatego ważne jest, aby w przypadku wątpliwości skontaktować się z lekarzem.
Jak sobie radzić z depresją?
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z depresją u osób starszych. Osoby, które cierpią na depresję, powinny szukać wsparcia wśród bliskich. Ważne jest, aby zachęcać osoby starsze do regularnego wychodzenia z domu i spotykania się z innymi ludźmi, nawet jeśli sami nie czują się na siłach. Można również zalecać zajęcia, które będą dostarczały radości i dawały poczucie sensu – np. joga, malarstwo, gry planszowe lub spotkania towarzyskie. Warto również zadbać o odpowiednią dietę i dbalność o zdrowie, które wpływają na samopoczucie.
W cięższych przypadkach depresji u osób starszych, konieczne może być skontaktowanie się z lekarzem, który może przepisać leczenie farmakologiczne. Niezależnie od wybranej metody leczenia, ważne jest, aby zapewnić osobie starszej wsparcie, zrozumienie i zachęcać ją do działania.
Depresja u osób starszych może być trudna do rozpoznania i leczenia. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że wsparcie i zrozumienie bliskich mogą sprawić, że osoba starsza będzie w stanie poradzić sobie z tym zaburzeniem.
- Admin