Ogrzewanie podłogowe zimaCiepło jest głównym źródłem komfortu zimą, a tradycyjne sposoby ogrzewania domów – kaloryfery, kominki i piece – mogą być nieskuteczne, a nawet niebezpieczne. Ale teraz jest innowacja, która może zapewnić ciepło, którego potrzebuje Twój dom, bez żadnego z tych zagrożeń. Ogrzewanie podłogowe stało się ostatnio popularne, ponieważ zapewnia bardziej efektywny sposób ogrzewania domu niż inne tradycyjne metody. Jest prosty w instalacji, wymaga mniejszych kosztów energii niż inne metody, a także zapewnia lepsze wyniki niż one. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że ogrzewa ono równomiernie całe pomieszczenie, nie pozostawiając zimnych miejsc z kaloryferów czy kominków. A ponieważ nie wykorzystuje żadnych kominów ani otworów wentylacyjnych do dostarczania ciepła, jest bezpieczny dla płuc i nie wytwarza dymu (który powoduje choroby układu oddechowego).

Zalety ogrzewania podłogowego w okresie zimowym

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj systemu grzewczego, który wykorzystuje ziemię pod budynkiem do ogrzewania. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych systemów centralnego ogrzewania wykorzystujących kotły, grzejniki i wymienniki ciepła. Zalety to mniejsze straty ciepła, niższe koszty eksploatacji i lepsza izolacja.

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najlepszych sposobów na ogrzanie domu zimą. Ciepło z systemu grzewczego jest rozprowadzane równomiernie po całej podłodze i nie musi być umieszczane w jednym konkretnym obszarze. Nie trzeba go również włączać, co oszczędza energię. Wraz ze spadkiem temperatury spada ilość ciepła wymagana przez pomieszczenie. Jest to korzystne nie tylko dla osób, które zimą cierpią na przeziębienia i grypę, ale można je również przypisać oszczędnościom energii. Ogrzewanie podłogowe może dostarczyć do 80% mniej energii niż ogrzewanie centralne.

Jakie są rodzaje systemów ogrzewania podłogowego?

Systemy ogrzewania podłogowego są popularnym sposobem ogrzewania domów i firm. Zazwyczaj instaluje się je w piwnicy budynku i przewodach przez ściany lub podłogi. Istnieją dwa rodzaje systemów ogrzewania podłogowego: promiennikowe, w którym wykorzystuje się elementy elektryczne oraz konwekcyjne, wykorzystujące naturalny ruch powietrza. Większość ludzi korzysta z konwekcji, ponieważ jest tańsza i bardziej energooszczędna niż promiennikowa.

Systemy grzewcze można podzielić na dwa typy. Pierwszy typ to instalacje centralnego ogrzewania opalane gazem, a drugi typ to ogrzewanie podłogowe. System ogrzewania podłogowego w ostatnich latach zyskuje na popularności, ponieważ zapewnia lepszy komfort niż tradycyjne metody ogrzewania, takie jak kaloryfery czy grzejniki elektryczne. Systemy ogrzewania podłogowego to szybki i łatwy sposób na ogrzanie domu. Ten rodzaj ogrzewania jest instalowany pod podłogą domu i wykorzystuje energię elektryczną lub gaz do ogrzewania pomieszczeń.

Jak wybrać podłogę do ogrzewania domu?

Ważne jest, aby wybrać region, który ma zarówno podłogę, jak i pewien stopień cyrkulacji powietrza. Wybierając podłogę do ogrzewania domu, w pierwszej kolejności należy zadbać o równomierne nagrzewanie pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ wszelkie nierówności w ogrzewaniu przestrzeni mogą powodować wilgoć lub suche miejsca, w których może zacząć rozwijać się pleśń. Ważne jest również, aby w pobliżu znajdowały się okna, które wpuszczają do pomieszczenia świeże powietrze. Na koniec ważne jest, aby podczas pożarów sprawdzić, czy w okolicy jest wystarczająca wentylacja, a także wyjście dymu i ciepła. Istnieje kilka czynników, które wpływają na wybór podłogi, takich jak jej temperatura, aktualny poziom wilgotności i to, czy ma ujście dymu. Zwykle, jeśli pomieszczenia są utrzymywane w temperaturze 70-75 stopni Fahrenheita, to się nie dzieje

Jak wybrać i zainstalować nowy system ogrzewania podłogowego?

Jeśli chodzi o instalację systemu ogrzewania podłogowego, ważne jest, aby zastanowić się, ile miejsca potrzebujesz. Istnieją dwa główne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego: tradycyjne i promiennikowe. Ten pierwszy jest tańszy, ponieważ wykorzystuje ciepło z podłogi do ogrzewania pomieszczenia i ma rury, które biegną przez deski podłogowe. Ta ostatnia jest instalowana w podobny sposób, ale wykorzystuje grzejnik umieszczony pod lub w pobliżu rogu pomieszczenia do celów grzewczych, zamiast tylko doprowadzać gorącą wodę do podłóg.

Systemy promiennikowe mogą być lepsze w większych pomieszczeniach i tych z niższymi sufitami, ponieważ emitują ciepło skuteczniej niż tradycyjne systemy. Wymagają również mniej konserwacji niż tradycyjne systemy, ponieważ nie potrzebują żadnego dodatkowego sprzętu, takiego jak przewody gazowe lub pompy –