Ubezpieczenie OC/AC – od czego zależy wysokość składki?

Każdy właściciel samochodu osobowego musi uwzględniać w swoim domowym budżecie dodatkowe koszty – zakup paliwa, regularne przeglądy na stacji diagnostycznej, konserwację, naprawy zepsutych podzespołów. Ponadto, każdego roku należy opłacać składkę za ubezpieczenie OC/AC. Co ważne, każda osoba będzie ponosiła w tym zakresie inne wydatki. Dlaczego wysokość składki nie jest stała? Od czego zależy jej wysokość? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC/AC – czynniki wpływające na wysokość składki

Ubezpieczenie OC/AC wyliczane jest indywidualnie dla każdego klienta. Na podstawie wielu zmiennych ubezpieczyciel szacuje wypadkowość oraz koszty ewentualnych napraw. Jakie czynniki decydują o tym, jaka kwota pojawi się na umowie? Do najważniejszych z nich zaliczamy wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy, model i markę ubezpieczanego pojazdu, rok jego produkcji, moc, pojemność silnika, przebieg. Na cenę nieobowiązkowego ubezpieczenia AC dodatkowo wpływa zakres ochrony (im jest szerszy, tym droższa jest polisa).

Kalkulator OC/AC – znajdź najtańszą opcję!

Warto pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia OC drożej nie oznacza lepiej. Zakres polisy regulowany jest przez ustawę. Oznacza to, że każde towarzystwo oferuje niemal identyczne warunki. Mimo tego, ceny usług poszczególnych firm są mocno zróżnicowane. Nieocenioną pomocą w poszukiwaniu najtańszego ubezpieczenia jest kalkulator OC/AC – internetowe narzędzie umożliwiające samodzielne wyliczenie składki. Dzięki kalkulatorom nie tylko wyliczysz koszty ubezpieczenia obowiązkowego i dodatkowego w różnych firmach, ale również porównasz ze sobą oferty dostępne na rynku, a nawet kupisz wybraną polisę bez wychodzenia z domu.