Wiele par ma problemy z płodnością. Od lat marzą o dziecku, ale ich starania są bezskuteczne. Tu z pomocą przychodzi naprotechnologia, to ich nadzieja, dzięki której duża część może liczyć na to, że ciąża się powiedzie. Przekonanie, z którego powstała ta metoda, mówi, że jeśli znajdziemy prawdziwą przyczynę i zastosujemy odpowiednie leczenie, możliwe jest nawet naturalne poczęcie. To duże ułatwienie dla wszystkich par z problemami z płodnością.
Co to takiego?
Przede wszystkim można to nazwać jedną z metod leczenia niepłodności. Pozwala to ustalić przyczyny problemu, a w niektórych przypadkach pomaga wdrożyć właściwe leczenie. Jest to przede wszystkim zbiór procedur i standardów mających na celu ocenę zdrowia reprodukcyjnego. Jest to stosunkowo młoda metoda, która w przypadku kobiet polega na bardzo uważnym monitorowaniu cyklu kobiecego, gdzie można wykryć nieprawidłowości, które prowadzą do tego, że wysiłki o dziecko idą na marne. Z naprotechnologii mogą korzystać również mężczyźni, choć jest zupełnie inaczej w ich przypadku.
Naprotechnologia – zastosowanie
Jeśli chodzi o diagnozowanie niepłodności, zwykle jest ona poprawna w 97% przypadków. Technologia napro pomaga tylko na niektóre z nich. Jest pomocny np. w przypadku zaburzeń owulacji, endometriozy, torbieli jajników czy zaburzeń hormonalnych. Problemy psychiczne też mogą być problemem. U mężczyzn analizuje się w szczególności ruchliwość plemników i jajników.
Czy ta metoda leczy bezpłodność?
Istnieją zasadnicze różnice między niepłodnością a bezpłodnością, ale pojęcia te są często mylone. Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę przy regularnych staraniach przez okres dłuższy niż 12 miesięcy bez podejmowania środków zapobiegawczych. Bezpłodność to trwała niezdolność do zostania rodzicem. Naprotechnologia jest metodą leczącą niepłodność, ale nie pomaga w przypadku bezpłodności.
Czy metoda ta jest skuteczna?
Skuteczność technologii napro można określić jako skuteczną, ale w określonych przypadkach. Para, która się tego podejmuje, musi bardzo uważnie obserwować, nawet kilka razy dziennie. Wyniki obserwacji można zapisać w tabelach, powinny one zawierać informacje, np.: ilość i konsystencję śluzu szyjkowego, krwawienie z pochwy, intensywność krwawienia miesiączkowego, owulację, długość cyklu miesiączkowego i kolejnych etapów, maść międzymiesiączkową i wszystkie możliwe zaburzenia cyklu. Wszystkie informacje należy przekazać lekarzowi, który następnie przepisze odpowiednie badania. Po zebraniu wyników i wszystkich niezbędnych informacji może ustalić przyczynę niepłodności, a znając przyczynę zastosować odpowiednie leczenie. W technologii napro stosuje się leczenie hormonalne, ginekologiczne i chirurgiczne.
- Zewnętrzny materiał partnerski