Czym jest kryptowaluta: Przewodnik dla początkujących, jak zrozumieć waluty cyfroweŚwiat kryptowalut może być nieco mylący dla osób, które po raz pierwszy biorą w nim udział. To nie tylko cyfrowa wersja tradycyjnych walut, takich jak dolar czy jen; to także własny rodzaj waluty. Jeśli słyszałeś o Bitcoinie, Ethereum, Litecoinie lub jakiejkolwiek innej formie kryptowaluty, ale nie jesteś pewien, czym są lub jak działają, nie jesteś sam. Mimo że wirtualne waluty stają się coraz bardziej powszechne, większość ludzi nie rozumie ich jeszcze w pełni. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić swoje pierwsze wirtualne tokeny, handlować cyfrowymi monetami jako inwestor, czy uruchomić własny blockchain gdzieś w dole drogi, oto wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalucie i jak działa.

Na jakiej zasadzie działają kryptowaluty

Kryptowaluty działają na zasadzie zdecentralizowanego systemu, który śledzi wszystkie transakcje dokonywane za pomocą cyfrowych monet i tokenów. Sposób działania polega na tym, że każdy, kto uczestniczy w systemie, czy to jako użytkownik, czy jako górnik, posiada portfel internetowy, który rejestruje jego transakcje w ramach sieci.

Sama sieć jest zdecentralizowana na wielu komputerach na całym świecie, co czyni ją niemal niemożliwą do wyłączenia. Technologia blockchain rejestruje każdą pojedynczą transakcję dokonaną w sieci.

Blockchain to cyfrowa księga, która rejestruje wszystkie transakcje, które są zdecentralizowane w wielu komputerach na całym świecie. Jest to technologia, która umożliwia transfer aktywów cyfrowych w bezpieczny i przejrzysty sposób. Technologia stojąca za kryptowalutami takimi jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin jest określana jako technologia blockchain.

Dlaczego potrzebujemy kryptowalut?

Kryptowaluty mają wiele zalet w stosunku do tradycyjnych walut, ale główną z nich jest to, że są zdecentralizowane. Oznacza to, że żaden rząd ani bank nie może ich kontrolować, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych walut. Oznacza to również, że istnieje znacznie mniejszy nadzór nad systemem w ogóle, co doprowadziło do kilku poważnych oszustw i hacków.

Kolejną zaletą jest to, że kryptowaluty nie muszą być fizycznie drukowane w sposób, w jaki robią to tradycyjne waluty. To zmniejsza ilość potrzebnego papieru i ilość odpadów produkowanych przez waluty papierowe, które mogą być poddane recyklingowi, ale mają znaczący wpływ na środowisko. Ilość energii zużywanej do produkcji i recyklingu papierowych pieniędzy jest również znacząca.

Kryptowaluty są również o wiele łatwiejsze w transferze po świecie niż tradycyjne waluty. Wystarczy komputer lub smartfon i połączenie z internetem, a możesz wysłać lub otrzymać pieniądze od każdego innego w sieci w dowolnym miejscu na świecie. Wysyłanie pieniędzy za granicę za pomocą tradycyjnego banku może być powolne i drogie, a także często wymaga wielu formalności.