Dlaczego należy co roku poddawać samochód przeglądowi technicznemu‍Czy wiesz, że utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym może zaoszczędzić Ci pieniędzy i kosztów napraw, których można by uniknąć? Podczas jazdy zapalają się różne lampki ostrzegawcze i wskaźniki, które sygnalizują, że należy wkrótce oddać samochód do przeglądu. Nie są to jednak tylko sygnały wskazujące na zbliżający się problem. Należy także regularnie wymieniać olej i dbać o inne zaplanowane czynności serwisowe, na przykład wymianę filtra powietrza lub rotację opon co jakiś czas, co może znacznie wydłużyć ich żywotność, a także poprawić zużycie paliwa i osiągi silnika. Przeczytaj więcej informacji o tym, dlaczego należy co roku przeprowadzać przegląd samochodu i jakie czynności wchodzą w zakres tego przeglądu.

Co wchodzi w skład corocznego przeglądu samochodu?

Na przegląd składa się wiele elementów, w tym wymiana oleju i rotacja opon, ale podstawowy przegląd powinien obejmować sprawdzenie następujących elementów: - Silnik: Mechanik poszuka nieszczelności lub wycieku oleju, sprawdzi stan silnika oraz pasków i węży. Mechanik wykona także test kompresji, aby sprawdzić stan silnika. Mechanik sprawdzi także filtr powietrza i filtr paliwa, a w razie potrzeby wymieni je.

  • Skrzynia biegów: Należy sprawdzić, czy poziom płynu przekładniowego jest prawidłowy.

  • Układ chłodzenia: Układ chłodzenia należy sprawdzić pod kątem szczelności i prawidłowego poziomu.

  • Akumulator: Mechanik powinien sprawdzić akumulator i alternator.

  • Opony: Należy sprawdzić głębokość bieżnika i ciśnienie w oponach.

W przeszłości samochody budowano z myślą o trwałości. W dzisiejszych czasach samochody budowane są tak, aby po kilku latach wymienić je na nowe. Powodem tego jest to, że producenci samochodów chcą, abyś co roku kupował nowy samochód. A najlepszym sposobem na to jest budowanie samochodów, które łatwo i szybko się psują. Najlepszym sposobem, aby się przed tym uchronić, jest coroczne serwisowanie samochodu. Zapewni to, że silnik, hamulce i inne części Twojego samochodu będą w dobrym stanie, tak aby nie zepsuły się, gdy będziesz ich najbardziej potrzebować.

Sprawdź akumulator i świece zapłonowe

Akumulator jest niezbędny do uruchomienia samochodu. Dostarcza on energię do układu elektrycznego samochodu, dzięki czemu można go uruchomić i jechać.

  • Regularnie sprawdzaj stan akumulatora, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie.

  • Akumulator można sprawdzić podłączając woltomierz do jego biegunów.

  • Świece zapłonowe zapalają paliwo w silniku. Ich wymiana może przyczynić się do poprawy osiągów silnika i zmniejszenia zużycia paliwa.

  • Świece zapłonowe powinny być wymieniane co 30 000 mil lub co 2 lata.