Czym się wyróżniają nauki przedmałżeńskie u dominikanów?

Dominikanie mają kilka ciekawych pomysłów na nauki przedmałżeńskie, które przynajmniej w teorii prezentują się rzeczywiście interesująco.

Dominikanie organizują różne formy nauk przedmałżeńskich. Od tzw Wieczorów dla zakochanych, przez kursy czterotygodniowe po kursy weekendowe. Im krótsze zajęcia, tym bardziej intensywne.

Warto też pamiętać, że obok nauk przedmałżeńskich, przyszli małżonkowie muszą też "zaliczyć" obowiązkowe 3 spotkania w tzw. poradni rodzinnej. Krakowscy dominikanie ogranizują specjalne zajęcia warsztatowe, których odbycie zastępuje 2 wizyty w takiej poradni. Są to Warsztaty Naturalnego Planowania Rodziny, oraz Warsztaty komunikacji małżeńskiej

Kurs czterotygodniowy

Standardowy kurs czterotygodniowy to cykl czerech spotkań, z których każde trwa 2 godziny. Ważne jest aby być na wyszstkich zajęciach, nie trzeba jednak chodzić na nie po kolei. Możemy np. w jednym miesiącu zaliczyć jedno spotkanie, w kolejnym np. 3 inne, jest tu pełna dowolność, byleby zaliczyć wszystkie 4 spotkania. Koszt takiego kursu to 60 PLN.

Wieczory dla Zakochanych

To cykl 9 spotkań, z których każde trwa około 3 godzin. Prowadzący zajęcia wykorzystują tzw. metodę dialogu opracowaną przez Ruch Spotkania Małżeńskie.

Weekendowe kursy przedmałżeńskie

Zajęcia najczęściej dwudniowe, łącznie trawją ok. 18 godzin. Koszt takiego kursu to 80 PLN. Zajęcia są dość intensywne, w cenie są napoje i jakieś ciastka, jest przerwa na obiad, który trzeba sobie już zorganizować samemu. O nocleg też trzeba zadbać samemu, nie ma możliwości nocowanie u “braciszków”.

Warsztaty NPR (Kraków)

Warsztaty Naturalnego Planowania Rodziny. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, prowadzone są przez nauczycieli Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. Roetznera. Trwają około 8 godzin. Koszt to 40 PLN od osoby, płaci się w trakcie zajęć. Można uczestniczyć w nich razem z przyszłą żoną lub mężem, można też zaliczyć warsztaty samemu.

Uczestnictwo w zajęciach zastępuje 2 wizyty (z obowiązkowych trzech) w poradni małżeńskiej.

Warsztaty komunikacji małżeńskiej (Kraków)

Koszt to 30 PLN od osoby. W tych warsztatach można uczestniczyć tylko wspólnie, we dwoje. Zajęcia trwają ok. 4 godzin. Uczestnictwo w zajęciach zastępuje 2 wizyty (z obowiązkowych trzech) w poradni małżeńskiej.

Czy tylko u dominikanów może być fajnie?

Nie wszędzie dominikanie organizują wszystkie formy zajęć. Może się niestety okazać, że to co, dostępne np. w Krakowie nie będzie organizowane przez dominikanów w Warszawie, Katowicach, Łodzi czy Gdańsku. To, gdzie jakie formy kursów są dostępne, najlepiej sprawdzić u źródła, czyli na stronach klasztorów dominikanów w Polsce.

Oczywiście nie tylko dominikanie potrafią mówić ludzkim językiem o ludzkich sprawach.

Dobrymi opiniami zazwyczaj cieszą się także kursy przedmałżeńskie organizowane przez ośrodki ogólnie kojarzone z duszpasterstwem akademickim, jak np. Kościół Akademicki Św. Anny w Warszawie, Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie, czy Duszpasterstwo Akademickie KUL. W takich zajęciach praktycznie wszystko zależy od prowadzących.

Czym się wyróżniają nauki przedmałżeńskie u dominikanów?