Jak ograniczyć ilość znajomych rodziców na moim weselu?

Gdy rodzice chcą ugościć na Twoim weselu zbyt wielu swoich znajomych...

Znajomi rodziców na weselu i pytanie, które zadaje sobie chyba każda Panna Młoda:

Rodzice chcą zaprosić na moje wesele bardzo wielu swoich znajomych i przyjaciół. Co prawda to oni w dużym stopniu pokrywają nasze weselne wydatki, ale my wolelibyśmy zachować kameralny, bardziej intymny charakter przyjęcia. Jak mogę przystopować rodziców i teściów, żeby zachować taki charakter wesela, na jakim mi zależy? Nie chcę idąc do ołtarza widzieć wpatrzone we mnie oczy całkiem obcych mi ludzi.

Co robić?

Bardzo często rodzice Młodych zupełnie inaczej patrzą na wiele spraw związanych z organizacją wesela. Różnice zdań to właściwie naturalna część całego planowania, a w tym przypadku bardzo wyraźnie uwidacznia się jeszcze różnica pokoleń, odmienne uwarunkowania kulturowe i światopoglądowe.

Rodzice i teściowie często przyzwyczajeni są do myśli, że to właśnie rodzice organizują i wydają przyjęcie weselne. Sami byli na wielu weselach, które ich przyjaciele organizowali dla swoich dzieci. I bardzo często czują się zobowiązani, do tego, aby takie zaproszenie odwzajemnić. W pewnym sensie Twoim kosztem.

Jak im to wyperswadować?

Nawet jeśli Twoi rodzice (i teściowie) płacą za wszystko (a więc w praktyce to oni wydają przyjęcie) to nie znaczy, że nie możesz nic z tym zrobić. Przecież to Twoje wesele i nikt nie będzie chciał, abyś nie była z niego zadowolona. Zwłaszcza Twoi rodzice.

Podkreśl bardzo mocno, jak bardzo jesteś im wdzięczna za pomoc w organizacji wesela, ale równie mocno zaakcentuj swoje racje. Wyjaśnij im, jaka jest Twoja wizja wesela, jak bardzo zależy Ci na kameralnej, rodzinnej atmosferze, w której wszyscy będą czuli się swobodnie. W rozmowie staraj się nie ulegać za bardzo emocjom, ale często odwołuj się do rodziny i tego, jak dla Ciebie ważne jest to, aby wszystkich, którzy są Ci bliscy przyjąć i ugościć tak, jak na to zasługują.

Wyjaśnij, że jeżeli Twoja lista gości weselnych będzie zbyt długa, nie będziesz w stanie w trakcie wesela każdemu z zaproszonych gości poświęcić tyle uwagi ile byś chciała - chcesz mniej gości w zamian za pewność, że dla każdego znajdziesz tego dnia czas, że każdemu będziesz mogła osobiście podziękować za obecność na Twoim weselu, ale i w ogólnie, w Twoim życiu. I chcesz móc zrobić to szczerze i z przekonaniem.

I ostateczny argument: nie chciałabyś także, żeby Twoi rodzice zajęci swoimi gośćmi nie poświęcali tej uwagi Tobie w dniu, w którym będą Ci szczególnie potrzebni. Po prostu chcesz (potrzebujesz) ich mieć tylko dla siebie. Nawet, jeśli jest dokładnie odwrotnie i po cichu liczysz na to, że Rodzice zajmą się swoimi znajomymi i dadzą Ci wreszcie trochę od swojej miłości i troski odpocząć.

Szukaj porozumienia i przygotuj się na kompromis. Razem z rodzicami zastanówcie się ilu maksymalnie gości mogą zaprosić Twoi rodzice i tej liczby się potem trzymajcie.

Jak ograniczyć ilość znajomych rodziców na moim weselu?