33 gry i zabawy na wieczór panieński w domu

Prawie każdy wieczór panieński rozpoczyna się w domu. Często jest to po prostu mieszkanie świadkowej, która zazwyczaj jest przecież najlepszą przyjaciółką panny młodej. To właśnie na świadkowej spoczywa na ogół organizacja całej imprezy, ona zaprasza inne uczestniczki wieczoru, ona także przygotowuje, organizuje, a często także i prowadzi gry i zabawy, które mają za zadanie nie tylko wprowadzić całe towarzystwo w odpowiedni nastrój, ale mogą także pomóc wszystkim się poznać.

Zabaw i gier, które możecie wykorzystać na organizowanym wieczorze jest bardzo dużo, trzeba jednak pamiętać, żeby nie zdominowały one całej zabawy. Wieczór panieński to przecież nie tylko quizy i konkursy, ale przede wszystkim dobra atmosfera. Zabawy, jakie zaproponujecie innym uczestniczkom wieczoru nie mogą być za długie, gry czy konkursy muszą mieć proste zasady, wreszcie powinny się dobrze komponować z alkoholem. Krótko mówiąc - najlepsze zabawy na wieczór panieński, to takie, w które można się bawić z kieliszkiem w ręku i których zasady można zrozumieć nawet po butelce wina

Oto zabawy na wieczór panieński, które spełniają wszystkie te warunki:

 1. Zabawa w zakazane słowa

  Należy zrobić listę zakazanych słów - czyli słów, których nie wolno używać w trakcie całego wieczoru. Powinny to być słowa związane ze ślubem czy weselem, imię przyszłego męża itp. Ta, która zostanie przyłapana na używaniu któregoś z zakazanych słów, musi ponieść “karę” - wypić karniaka, oddać fant, albo wylosować jakieś zadanie do wykonania.

  W innym wariancie tej zabawy, każdej z uczestniczek wręczamy plastikowy pierścionek, albo kolorową gumową bransoletkę (na takiej bransoletce możemy napisać zakazane słowa). Zabawa trwa przez cały wieczór panieński - ta z dziewczyn, która wypowie niedozwolone słowo, musi oddać swój pierścionek albo bransoletkę, tej, która ją na tym przyłapała. Wygrywa ta, która do końca zabawy zbierze ich najwięcej. W nagrodę może otrzymać drobny upominek.

 2. Konkurs - “Recepta na miłość”

  Konkurs na najlepsze rady dla nowożeńców. Każda z uczestniczek wieczoru pisze na karteczce jakąś radę dla panny młodej dotyczącą relacji małżeńskich, wspólnego życia itp. Mogą to być np.:

  • nigdy nie chodźcie spać zagniewani
  • pijcie tylko dobre wino
  • pamiętaj, że to tylko facet
  • cebula w rosole nada mu fajny kolor
  • najlepsze kłótnie to te, które kończą się w łóżku

  Wszystkie rady zbieramy i głośno czytamy. Panna młoda wybiera najlepszą, jej zdaniem, poradę i jej autorkę nagradza drobnym upominkiem.

  Zabawę można urozmaicić na różne sposoby: rady możemy pisać na kubkach, plastikowych albo drewnianych łyżkach, na spodeczkach do filiżanek, zapachowych mydełkach czy świecach. Możemy nimi “ozdobić” też dna porcelanowych filiżanek, albo kieliszki do wina, które stają się jednocześnie jednym z drobnych, ale miłych upominków dla panny młodej i fantastyczną pamiątką z wieczoru panieńskiego.

 3. Konkurs - “Toaletowy centymetr krawiecki”

  Każdą z dziewczyn, które przychodzą na wieczór panieński, prosimy o to, aby oderwała sobie trochę papieru toaletowego z rolki. Nie mówimy po co, żeby nie zepsuć całej zabawy. W pewnym momencie wieczoru prosimy żeby każda z dziewczyn zmierzyła z pomocą swojego skrawka papieru wymiary na suknię panny młodej. Może to być obwód biustu, albo bioder, albo długość nogi, cokolwiek wyda się Wam najbardziej charakterystyczne. Wygrywa ta z uczestniczek zabawy, której “miara” (długość skrawka papieru toaletowego) będzie najbardziej zbliżona do prawdziwego wymiaru.

 4. Nić życia - doskonała zabawa na rozpoczęcie wieczoru

  Świetna zabawa, dzięki której wszystkie uczestniczki planowanego wieczoru panieńskiego, mogą lepiej się poznać. Przygotowujemy sobie kłębek kordonka, albo jakiejś kolorowej nici. Każdą z dziewczyn, które przychodzą na imprezę, prosimy, żeby urwała sobie kawałek kordonka z kłębka. Pod żadnym pozorem nie mówimy, do czego będzie on potem służyć. Gdy wszystkie zaproszone na wieczór dziewczyny stawią się na miejscu zabawy, każda z nich, po kolei, musi o sobie coś opowiedzieć. Zabawa polega na tym, że mówić trzeba owijając sobie nić wokół palca i nie wolno przerwać, dopóki cała nić nie zostanie na ten palec owinięta.

  Jeśli nie mamy kordonka możemy do tej zabawy wykorzystać również papier toaletowy - koniecznie taki, który jest poprzedzielany na “odcinki” ułatwiające odrywanie. Zamiast kordonka dziewczyny muszą sobie wtedy urwać dowolnie długi kawałek papieru. W trakcie zabawy, za każdy “odcinek” papieru ze swojego skrawka trzeba opowiedzieć jeden fakt ze swojego życia (albo jedno marzenie, fantazję erotyczną itp).

 5. Konkurs na suknię ślubną z papieru toaletowego

  Wszystkie zaproszone na wieczór panieński dziewczyny dzielimy na dwa zespoły. Każdy z zespołów ma 15 minut na to, aby z pomocą papieru toaletowego, kleju i taśmy klejącej “uszyć” pannie młodej suknię. Najpierw pannę młodą stroi pierwszy zespół, potem robimy zdjęcie panny młodej w tej niezwykłej kreacji i do zabawy wkracza drugi zespół. Następnie panna młoda porównuje zdjęcia i wybiera suknię, która jej się bardziej podoba. Zwycięski zespół otrzymuje nagrody, przegrani otrzymują jakąś symboliczną karę.

 6. Balonowa loteria

  Do tej zabawy potrzebujemy tyle balonów, ile dziewczyn przyszło na wieczór panieński. Do każdego balonu wkładamy pasek papieru - na jednym piszemy imię i nazwisko panny młodej, na innych zaś teksty typu “nie udało się”, “walisz karniaka”, “5 przysiadów”, “nie tym razem” itp. Dmuchamy balony z ukrytymi w nich tekstami, po czym każda z dziewcząt losuje jeden z nich. Każda z uczestniczek zabawy musi potem w dowolny sposób wydobyć z balonu skrawek papieru (można balony przebijać, można na nich siadać, co kto lubi). Wygrywa ta, która wylosuje imię panny młodej, inne wykonują kary lub zadania zapisane na karteczkach wyciągniętych z balonów.

 7. Zabawa w proste nogi

  Na wieczór panieński przygotowujemy drobne prezenty dla gości (mogą to być karty upominkowe, lakiery do paznokci, mydełka, eleganckie słodycze itp). Gdy zaproszone dziewczyny przychodzą na imprezę, część z nich (np. co trzecia, albo co czwarta osoba) otrzymuje upominki, reszta nie. Następnie zapowiadamy z góry, że w trakcie całego wieczoru obowiązuje zasada prostych nóg - nie wolno nikomu siadać zakładając nogę na nogę. Gdy ta z dziewcząt, która otrzymała przy wejściu prezent zostanie przyłapana na tym, że zakłada nogę na nogę, musi oddać swój prezent tej, która ją na tym złapała. Jeśli ma ona już prezent, może albo się zamienić, albo też wskazać osobę bez prezentu, która ma go przyłapanej odebrać. Pod koniec wieczoru otwieramy prezenty.

 8. Pamiętnik młodej pary

  Do zabawy potrzebujemy możliwie jak najwięcej zdjęć panny młodej z jej wybrankiem, album na zdjęcia, kolorowe gazety (lub czasopisma), klej, nożyczki itp. Dzielimy się na zespoły, każdy zespół ma utworzyć kolaż na zadany temat związany ze związkami (mogą to być np. podróż poślubna, rocznice ślubu, dzieci, kariera, hobby itp), do którego utworzenia wykorzysta zdjęcia młodych i wszystko to, co znajdzie w kolorowych pismach. Stworzony “fotomontaż” można opatrzyć dowcipnym podpisem, całość wkładamy do albumu, który z pewnością będzie miłą pamiątką z wieczoru. Autorki najlepszego kolażu panna młoda może nagrodzić drobnym upominkiem.

 9. Gra w łańcuszek słów

  Uczestniczki zabawy sadzamy w kółku. Pierwsza osoba wypowiada jakieś słowo związane z weselem, ślubem, małżeństwem itp. Kolejna osoba musi najpierw powiedzieć kolejne, wymyślone przez siebie słowo, a następnie powtórzyć wszystkie słowa, jakie do tej pory zostały wypowiedziane w trakcie zabawy. Ta, która się pomyli odpada i dostaje “karę”. Gra trwa tak długo, aż pozostanie tylko jedna osoba. Zwycięzcę nagradzamy.

 10. Torebka skarbów

  Wszystkie zaproszone na wieczór panieński dziewczyny siadają i kładą sobie na kolanach swoje torebki. Prowadząca zabawę mówi jakąś rzecz i pierwsza osoba, która znajdzią tę rzecz w swojej torebce zdobywa nagrodę. Zaczynamy od prostych przedmiotów (dowód osobisty, klucze, prawo jazdy, szminka) i stopniowo utrudniamy grę (lakier do paznokci?, kupon lotto?, prezerwatywa?).

  Zabawę można urozmaicić jako hasła losując przedmioty znalezione w torebce panny młodej (jeśli się ona zgodzi oczywiście), albo stworzyć najpierw listę rzeczy, którą szanująca się panna młoda w torebce mieć powinna.

 11. Zabawa w łowców słów

  Na plakietkach, przywieszkach, bransoletkach, czy czymkolwiek innym, na czym można pisać i co można potem na siebie włożyć albo gdzieś przypiąć piszemy słowa związane ze ślubem i weselem. Każda z uczestniczek zabawy otrzymuje i przypina sobie w widocznym miejscu wylosowane “słowo”. W trakcie całego wieczoru panieńskiego, gdy któraś z dziewczyn wypowie “swoje” słowo, ta, która ją na tym przyłapie, może je jej odebrać. Wygrywa ta, która zdobędzie najwięcej słów. Za utratę słowa można też wprowadzić dodatkowe “kary” lub zadania.

 12. Zagadki ze skarpety.

  Do zabawy musimy przygotować tyle podkolanówek, ile osób będzie brało udzial w grze. Zbieramy też różne przedmioty, których panna i pan młody mogą potrzebować w ich podróży poślubnej. Mogą to być np. okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, prezerwatywa, kluczyki do samochodu, kostium kąpielowy itp.). Do każdej skarpety wkładamy jedną z tych rzeczy, skarpetę zawiązujemy na końcu, tak, aby nie można było zajrzeć do środka. Uczestniczkom wieczoru panieńskiego mówimy, gdzie młodzi wybierają się w podróż poślubną. Następnie każda z dziewczyn musi odgadnąć, jaki przedmiot jest ukryty w każdej ze skarpet, badając ich zawartość tylko za pomocą stóp. Ta, która odgadnie najwięcej przedmiotów - wygrywa.

 13. Ściągawka na noc poślubną.

  Każdej z uczestniczek wieczoru panieńskiego wręczamy kartkę papieru oraz flamaster. Każda z nich kładzie kartkę przed sobą, a następnie musi odrysować za pomocą flamastra swoją prawą dłoń na kartce. Ale uwaga - musi to zrobić nie zginając nóg w kolanach. Technika dowolna, byle nogi były proste. W trakcie zabawy jedna z dziewczyn w ukryciu notuje wszystkie uwagi, jakie w czasie wykonywania zadania można usłyszeć od rysujących na kartkach. Gdy wszystkie dłonie będą odrysowane czytamy na głos wszystko, co udało się podsłuchać, mówiąc, że to właśnie wypowie panna młoda w noc poślubną. Istnieje duża szansa, że będą to np. “O nie. Nigdy więcej”, “Co to to nie”, “Chyba całkiem zgłupiałam, że to w ogóle robię”, “I na co mi przyszło”, “Pff… Myślałam, że będzie gorzej”, “Do dupy” i temu podobne.

 14. Gra w cytrynowe kręgle.

  Do tej zabawy na wieczór panieński potrzebujemy tyle par rajstop, ile będzie uczestniczek wieczoru, tyle samo pustych 1.5 litrowych plastikowych butelek (np. po wodzie), oraz dwa razy tyle cytryn (mogą też być limonki, małe jabłka, albo ziemniaki). Do każdej z nóg rajstop wkładamy cytrynę. Uczestniczki zabawy przewiązują się rajstopami w pasie w taki sposób, aby schowane w nogach owoce zwisały im między nogami, możliwie nisko nad podłogą. Puste butelki napełniamy wodą mniej więcej w 13 wysokości. Zawodniczki mają za zadanie ruszać biodrami w przód i w tył w taki sposób, aby przywiązane rajstopami cytryny przewróciły butelkę. Ta, która pierwsza “ustrzeli” swoją butelkę, wygrywa.

 15. Quiz - 20 pytań.

  Bez quizu praktycznie nie ma zabawy na wieczorze panieńskim. Jednym z bardziej popularnych jest taki, w którym wymyślamy po prostu ok. 20 pytań dla młodej pary, najlepiej żeby były to pytania dotyczące wspólnych przeżyć młodego i młodego, ich zainteresowań, ich związku, wspólnej historii itp. Mogą to być na przykład pytania o to, gdzie się poznali, kiedy on poczuł, że ona jest tą jedyną, gdzie się pierwszy raz pocałowali, jak ona była ubrana na pierwszej randce, jakie kwiaty ona lubi, jakiej drużynie on kibicuje itp. Przed wieczorem panieńskim prosimy pana młodego o odpowiedzi na wszystkie te pytania, zaś w trakcie zabawy te same pytania zadajemy pannie młodej.

  Za poprawną odpowiedź uznajemy taką, gdy panna młoda odpowie dokładnie tak samo, jak pan młody. Gdy młodzi “różnią się w zeznaniach” panna młoda musi odbyć “karę”. W przypadku quizu, świetnie sprawdzają się gumy do żucia, najlepiej “kulki”. Za każdą złą odpowiedź, panna młoda bierze do ust kolejną kulkę. Zanim skończą się pytania, prawdopodobnie ledwo będzie mogła mówić. Zdecydowanie lepiej unikać picia “karniaków”, bo dla panny młodej zabawa mogłaby się skończyć bardzo szybko i nie do końca z klasą.

  Aby uatrakcyjnić zabawę możemy odpowiedzi pana młodego sfilmować (np. telefonem) i w trakcie zabawy je odtwarzać.

 16. Quiz - Dokończ zdanie.

  Quiz organizujemy podobnie jak zabawę w 20 pytań, z tym, że zarówno pan młody, jak i panna młoda muszą dokończyć zdanie, które im przedstawimy. Czyli zamiast pytać gdzie sie poznali, prosimy młodych o dokończenie zdania “Jacek i Barbara pierwszy raz spotkali się …”. Inne propozycje to na przykład “Jacek i Barbara uwielbiają razem chodzić na …” (to jest podchwytliwe, on może podać “na mecze”, a ona “na zakupy”), albo “Jacek nie lubi, gdy Barbara …” itp.

 17. Quiz - Albo , albo.

  Kolejna odmiana zabawy w pytania i odpowiedzi, która świetnie sprawdza się na wieczorze panieńskim. Tym razem sprawdzamy jak dobrze panna młoda zna swojego przyszłego mężą. Pytania zadajemy w formie alternatywy. “Blondynki czy brunetki”, “Biust czy pośladki”, “Seks rano czy wieczorem”, “Na blacie kuchennym czy w samochodzie”, “Kawa czy herbata”, “Batman czy Spiderman”, “Slipy czy bokserki”, “Real Madryt czy Barcelona” itp.

 18. Quiz - Test na prawo małżeńskie prawo jazdy.

  Istota zabawy podobnie jak wszystkie opisane wyżej quizy. Pytania najpierw zadajemy panu młodemu, jego odpowiedzi zapisujemy albo nagrywamy, a następnie o odpowiedź na te same pytania prosimy pannę młodą. Tym razem jednak przygotowujemy młodym zagadki w postaci testu wyboru, czyli dajemy do wyboru jedną z kilku odpowiedzi. Jak w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy. Tu oprócz kar dla panny młodej za udzielenie błędnej odpowiedzi, możemy też ją nagrodzić przygowanym wcześniej “małżeńskim prawem jazdy”, o ile oczywiście, uzyska odpowiednio wysoki procent poprawnych odpowiedzi.

 19. Zabawa wspomnieniami.

  Każda z uczestniczek wieczoru panieńskiego zapisuje na kartce najlepsze, najciekawsze wspomnienie z chwil spędzonych wspólnie z panną młodą. Mogą to być wspomnienia z dzieciństwa, ze szkoły, czy jakiś bardzo ważny moment w życiu, w którym uczestniczyła panna młoda. Zebrane wspomnienia głośno czytamy, a panna młoda zgaduje, która z dziewczyn biorących udział w zabawie podzieliła się danym wspomnieniem. Zebrane karteczki można dodatkowo spiąć albo wkleić do albumu - zapis takich wspólnych doświadczeń może być dla panny młodej uroczą pamiątką z lat panieńskich.

 20. Kronika wstydu.

  Zabawa bardzo podobna do poprzedniej, z tym, że zamiast chwil szczególnie pięknych czy wzniosłych zapisujemy momenty najbardziej krępujące czy wstydliwe. Pamiętacie, jak panna młoda w 3 klasie puściła głośno bąka na matematyce? Albo jak w liceum przyłapano ją na paleniu w męskiej toalecie? To właśnie tego typu wstydliwe momenty są podstawą tej zabawy.

 21. Prawda i fałsz.

  Kolejna zabawa, której istotą jest dzielenie się wspomnieniami z chwil przeżytych wspólnie z panną młodą. Każda z dziewczyn opowiada dwie historie, które naprawdę się wydarzyły oraz jedną całkiem zmyśloną. Reszta próbuje odgadnąć, co jest prawdą, a co nie.

 22. Quiz - On mówi/Ona mówi.

  Zgadywanka, w której uczestniczki wieczoru panieńskiego muszą odgadnąć, czy autorem różnych twierdzeń związanych z ich związkiem jest panna młoda czy pan młody. Przed rozpoczęciem imprezy prosimy państwa młodych o to, aby opowiedzieli trochę o swoim związku. Notujemy ważne zdania zmieniając je w razie konieczności tak, aby nie można było wywnioskować kto to powiedział - np. “Na pierwszej randce byliśmy na jakimś strasznie nudnym filmie”, albo “On/Ona strasznie śmiesznie się jąkał/jąkała gdy rozmawialiśmy po raz pierwszy”, czy też “Najpierw tak naprawdę strasznie podobał mi się Jej/Jego głos” itp.

 23. Przypnij krawat panu młodemu.

  Do zabawy potrzebne jest duże zdjęcie pana młodego, najlepiej wielkości plakatu. Jeśli takowym nie dysponujemy, możemy użyć plakatu jakieś innego przystojniaka, najlepiej nie do końca ubranego. W zabawie tej chodzi o to, aby panu na plakacie przypiąć pod szyją krawat za pomocą pinezki. Oczywiście wszystko to robimy z zawiązanymi oczami. Z braku krawata można wykorzystać inne części garderoby, niekoniecznie zresztą męskiej. Możemy “idola” ubrać w stringi, założyć mu na szyi boa, pomysłów na pewno Wam nie zabraknie.

 24. Skarpety i rękawice.

  Do tej zabawy potrzebujemy rękawice kuchenne i podkolanówki albo stopki, im cieńsze, tym lepsze. Uczestniczki tej gry mają za zadanie jak najszybciej założyć skarpetki. Jedynym utrudnieniem jest to, że na dłoniach muszą mieć w tym czasie rękawice kuchenne. Panna młoda mierzy czas, wygrywa ta z dziewczyn, która będzie miała najlepszy wynik.

 25. Co ma na sobie młoda?

  Gdy wszystkie uczestniczki wieczoru panieńskiego już się zejdą, po wszytkich całuskach, powitaniach, buziaczkach i jakichś 20 minutach ploteczek, panna młoda nic nikomu nie mówiąc wychodzi do innego pomieszczenia (chowa się w kuchni, sypialni, gdziekolwiek). W tym czasie prosimy wszystkie panie, aby na kartkach zapisały wszystko, co zapamiętały z tego, co ma w ten wieczór na sobie panna młoda, najdokładniej jak potrafi. Zbieramy wszystkie opisy i panna młoda wraca do gości. Wszystkie kartki głośno czytamy. Ta, która najdokładniej opisała ubiór panny młodej, wygrywa. Sędziuje oczywiście panna młoda.

 26. Złapani w środku.

  Do tej zabawy przygotowujemy kilka papierowych toreb. Do każdej z nich wkładamy jakiś przedmiot codziennego użytku, kosmetyk, drobną przekąskę lub coś z ubrania (może być szminka, cień do powiek, krem, banan, jogurt i łyżeczkę, rękawiczka). Następnie siadamy w kółku. Włączamy muzykę. Bierzemy jedną z torebek i przekazujemy sobie w kółeczku, tak długo, dopóki gra muzyka. Gdy przestanie grać, osoba, która właśnie ma torbę oraz ta, która jej tę torbę przekazała wstają i wchodzą do środka. Zawiązujemy im oczy. Teraz ta z dziewczyn, która ma torbę wyciąga z niej ukryty przedmiot i próbuje go użyć na tej, od której torbę dostała (wszystko z zawiązanymi oczami). Czyli - jeśli np. wyciągnie banana - próbuje nakarmić ją bananem, jeśli szminkę - próbuje ją umalować itd.

 27. Nigdy nie…

  Każda z dziewczyn obecnych na wieczorze panieńskim po kolei mówi, czego nigdy jeszcze nie robiła. W tym czasie te z uczestniczek zabawy, które takie doświadczenie mają już za sobą, piją karniaka. Np (“nigdy nie jeździłam autostopem”, “nigdy nie poszłabym z facetem do łóżka na pierwszej randce”, “nigdy jeszcze nie wdepnęłam w krowi placek” itp.

 28. Która pierwsza?

  Kolejna z zabaw, które uczestniczkom wieczoru panieńskiego pozwolą lepiej się nawzajem poznać. Każda z dziewczyn pisze na kartkach imiona wszystkich innych obecnych. Następnie wymyślamy jakieś mniej lub bardziej prawdopodobne scenariusze czy scenki i głosujemy na tę z dziewczyn, która pierwsza by się na to odważyła, albo której pierwszej by się to przydarzyło. Głosowanie odbywa się przez podniesienie karteczki z imieniem. Czyli np. pytamy “Która pierwsza będzie miała dziecko”, albo “Która pierwsza poderwałaby nieznajomego w barze”, “Która pierwsza zgubiłaby się w obcym mieście?” itp. Ta, która zbierze najwięcej głosów otrzymuje nagrodę, albo karę (w zależności od charakteru pytań, albo ogólnie Waszego widzimisię).

 29. Kto zgubił majtki?

  figi damskie Każda z uczestniczek zabawy przynosi ze sobą na wieczór panieński parę majtek (nieużywanych jeszcze, te które ma na sobie się nie liczą). Kupujemy, wybieramy majtki, które w jakichś sposób pasują nam do panny młodej. Majtki wrzucamy do jakiejś torebki czy kosza, tak aby panna młoda nie widziała, kto które majtki przyniósł. Zadaniem młodej jest bowiem odgadnięcie, które majtki są czyje.

 30. Wisienkowy wyścig.

  Do tej zabawy potrzebujemy wisienki koktajlowe, miseczki i bitą śmietanę. W skrócie chodzi o to, kto pierwszy zje z miseczki wszystkie wisienki. Nie można sobie pomagać rękami. W dodatku chwilę przed startem niespodziewanie nakładamy jeszcze na wierzch bitą śmietanę. Emocje gwarantowane.

 31. Historia miłosna.

  Bierzemy kartkę papieru. Na samej górze jedna z osób pisze jedno zdanie opisujące historię panny młodej. Np. Jacek i Barbara poznali się 4 lata temu. Potem przekazuje kartkę dalej, kolejne osoby dopisują kolejne zdania, tyle, że przed oddaniem kartki zaginają ją w ten sposób, żeby było na niej widoczne tylko ostatnie, napisane właśnie zdanie. Nikt nie widzi więc co wydarzyło się wcześniej. Na koniec zabawy rozwijamy kartkę i panna młoda czyta całą historię.

 32. Miłosne kalambury.

  Dzielimy się na dwa zespoły. Zespoły kolejno przedstawiają albo rysują jakieś hasło związaną ze ślubno-weselną tematyką - jeden z członków zespołu “pokazuje”, reszta musi odgadnąć. Jeśli się uda zespół otrzymuje punkt, jeśli nie - karę. Potem zmiana zespołu. Jeśli decydujemy się na pokazywanie hasła gestami - nie wolno wskazywać osób lub miejsc będących w pobliżu pokazującego. W trakcie rysowania z kolei nie wolno nic pokazywać, ani pisać liter lub cyfr.

  Ciekawym wariantem kalamburów, który szczególnie dobrze sprawdza się na wieczorach panieńskich to taki, w którym nie odgaduje się haseł, ale np. kolejnych “byłych” panny młodej. Jeśli nie było ich wystarczająco wielu - cóż, możecie odgadywać tytuły filmów miłosnych, komedii romantycznych itp.

 33. Pożegnanie z nazwiskiem.

  Do zabawy potrzebujemy balony napełnione helem. Na balonach piszemy panieńskie nazwisko panny młodej. Każda z uczestniczek wieczoru panieńskiego zaciąga się helem z balonu i zniekształconym w ten sposób głosem “ubolewa” nad stratą nazwiska przez pannę młodą. Na końcu sama panna młoda, dla odmiany z radością, żegna się w ten sposób ze swoim panieńskim nazwiskiem ciesząc się jednocześnie na przyjęcie nazwiska męża.

33 gry i zabawy na wieczór panieński w domu