Jak zorganizować udane wesele nie przejmując się w ogóle ilością gości?

Jak sprawić by małe wesele było wielkim wydarzeniem, a wielkie przyjęcie nie skończyło się wielką katastrofą?

Tak samo udane może być kameralne wesele dla garstki najbliższych, jak i huczne przyjęcie na 200 lub więcej osób. Długość listy gości nie wpływa w żaden sposób na atmosferę wesela, znacząco jednak zmienia jego charakter. Organizacja wesela na 50-60 osób daje organizatorom zupełnie inne możliwości i wymaga od nich skupienia się na zupełnie innych rzeczach, niż przygotowanie przyjęcia na 100, 200, lub więcej gości.

Twój wielki dzień będzie wielki niezależnie od tego, ile osób będzie go z Tobą świętować. Aby zorganizować naprawdę udane wesele, musisz jednak cały czas pamiętać o tym, dla ilu osób urządzasz wesele. I odpowiednio inaczej je zaplanować i przygotować.

Małe, kameralne wesele poniżej 50 osób.

Staraj się we wszystkim oddać jakąś cząstkę siebie

To Twoje wesele. I niech to będzie widać dosłownie wszędzie. To jest coś, czego nigdy nie osiągniesz wystawiając huczne, wielkie przyjęcie - włóż całą siebie w najmniejszy nawet drobiazg. Niech każdy detal pomaga w pełni wyrazić Twój charakter, Twoją osobowość.

To, że gości będzie mniej sprawia, że Twoje przyjęcie dla każdego będzie miało bardziej osobisty, intymny, kameralny charakter. Jest to coś, co bardzo trudno jest uzyskać na dużych weselach. Wszyscy w rodzinie zachwycają się Twoimi (albo Twojej mamy) konfiturami? Kiszonymi ogórkami? Papryką w occie? Albo wędliną własnej roboty? Niech się zachwycają i na Twoim weselu. Tata robi słynne wśród znajomych nalewki? Niech rozsławią i Twoje przyjęcie. Możliwości jest mnóstwo.

Niech wesele kojarzy się z Tobą, Twoim gustem, stylem i smakiem. Samodzielnie przez młodą parę napisane zaproszenia, własnoręcznie przygotowane winietki (możesz nawet wykorzystać zdjęcia Twoich gości do tego celu) to detale, których wykonanie nie zajmie Ci dużo czasu, a będą dla Twoich gości wyraźnym sygnałem, że każdy z nich jest dla Ciebie kimś szczególnym i ważnym. I że chcesz z nimi być w tym szczególnym i ważnym dla Ciebie dniu.

Takie małe rzeczy, których przygotowanie dla 200 osób byłoby praktycznie niewykonalne, a wykonanie ich dla garstki najbliższych Ci osób jest nie tylko całkiem realne , ale może być i wspaniałym, radosnym przeżyciem. Możesz skupić się na szczegółach, które uczynią Twoje wesele naprawdę wyjątkowym, rodzinnym, osobistym przeżyciem. A nie przyjęciem jakich wiele.

Skup się na intymnym, kameralnym klimacie

Ponieważ nie zapraszasz tłumu, możesz spokojnie każdemu ze swoich gości poświęcić więcej czasu i z każdym z osobna spędzić choć chwilę. Ustawienie stołów, usadzenie gości, dekoracje - niech to wszystko bardziej przypomina kolację w gronie najbliższych. Jeżeli nie zapraszasz więcej niż 20 osób możesz pokusić się nawet o to, żeby wszystkich usadzić za jednym okrągłym stołem. W każdym wypadku staraj się żeby stołów było jak najmniej i pamiętaj o tym, żeby przy każdym z nich usiąść w trakcie przyjęcia i porozmawiać z każdym ze swoich gości.

Skromne wesele nie wyklucza odrobiny szaleństwa

Postaraj się, żeby był jakiś choćby jeden szczególnie zapadający w pamięć, zupełnie wystrzałowy element. Taki gwóźdź programu, coś co naprawdę wprawi wszystkich w zachwyt i sprawi, że o niczym innym (poza Tobą oczywiście) nie będą pamiętać. I przy tej jednej jedynej pozycji w weselnym budżecie pozwól sobie na odrobinę szaleństwa.

Masz mniej “talerzyków”, więc możesz zaoferować nieco bardziej wymyślne potrawy albo trunki. Rozważ rzeczy, które naprawdę oszołomią Twoich gości, a które (głównie ze względu na koszty) nieczęsto widuje się na większych weselach. Homar, owoce morza, dziczyzna? To może doskonale współgrać z motywem przewodnim i kolorami Twojego przyjęcia. Motyw marynistyczny i frutti di mare, paryski szyk i oryginalny szampan a może styl rustykalny i pieczony dzik z jabłkiem w pysku? Pamiętaj - w tym jednym przypadku budżet jest z gumy. Musi być.

Luksusowy wystrój, lepsza sala (o tym za chwilę), lepszy DJ albo zespół (lub nawet dwa - np. trio jazzowe, i zespół grający muzykę taneczną). Może zatrudnić pianistę? Skrzypka? Może więcej wydać na drink bar albo na degustację win? Mała ilość gości pozwala na atrakcje zupełnie innego typu i umożliwia realizację nawet najbardziej szalonych pomysłów.

Wybierz wyjątkowe miejsce/salę weselną

Zapraszasz tylko najbliższych. Możesz więc bardziej zaszaleć z miejscem, w którym organizujesz wesele. Twoja ulubiona restauracja, bar na plaży, schronisko w górach? Jeżeli masz naprawdę krótką listę gości otwierają się przed Tobą całkiem nowe możliwości, o jakich nawet nie śniło się parom, które zapraszają więcej osób. Ślub w plenerze? Wynajem apartamentów w jakiejś pięknej okolicy? Może gospodarstwo agroturystyczne, a może nawet stary zamek? Dla niewielu gości łatwo zorganizujesz transport - nawet na większe odległości - oraz nocleg, więc możesz poszukać lokalizacji, o których pierwotnie w ogóle nie myślałaś.

Średnie - wesele na 50, 60, 80 i 100 osób.

Zangażuj swoich gości w organizację

Przyjęcie średniej wielkości - niezła zabawa, nad którą jeszcze względnie łatwo możesz zapanować. Możesz nawet poprosić gości aby podzielili się z Tobą swoimi pomysłami i rzeczywiście jesteś w stanie większość z ich życzeń zrealizować. Na przykład możesz poprosić ich o to, aby potwierdzając swoją obecność na przyjęciu, każdy napisał jakiś swój ulubiony utwór taneczny, który potem zespół albo DJ puści każdemu w trakcie wesela. Tu można też dopytać gości o ich preferencje kulinarne albo i dietetyczne i w razie potrzeby zadbać o to, aby było dostępne menu wegetariańskie, albo np. potrawy bezglutenowe.

Różnorodność to klucz do udanej imprezy

Przy tej skali wesela budżet narzuca już bardzo ścisłe ograniczenia. Menu nie może się skupiać na jakimś szalonym i drogim pomyśle, koszt talerzyka trzeba utrzymać na w miarę rozsądnym poziomie. Zachwycić gości można za to różnorodnością - w szczególności różnorodnością przystawek i trunków. To dlatego tak wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju bufety - stoły wiejskie, słodkie bufety, grille, drink bary. Dla każdego coś miłego. Dużo wszystkiego, ale wszystko w rozsądnych cenach. Szalejemy z bogactwem smaków, kolorów i doznań a nie z ceną poszczególnych atrakcji.

Duże przyjęcie > 100 osób

Skup się na zabawie

Przy takiej ilości gości i tak nie będziesz w stanie poświęcić każdemu z osobna tyle uwagi ile byś chciała. Ty też chcesz przecież jeść, tańczyć i bawić się, a przy takiej ilości ludzi, gdybyś z każdym wymieniła kilka zdań, to na nic innego nie starczyłoby Ci już czasu. Dlatego zadbaj po prostu o to, żeby była fajna zabawa. Zainwestuj w fotobudkę, karykaturzystę, wodzireja, albo zespół znany z tego, że świetnie rozkręca imprezy przez całą noc.

Przy takiej ilości osób nie ma ryzyka, że trudno będzie znaleźć chętnych do tańca. Trudniej będzie jednak tym ludziom zapewnić odpowiednie warunki do komfortowej zabawy.

Znajdź odpowiednią salę

Większe wesele to i więcej pułapek, których musisz się wystrzegać. Musisz znaleźć odpowiednio dużą salę. Pamiętaj, że to, że sala pomieści 160 czy 200 osób, nie musi wcale oznaczać, że to 160 czy 200 osób będzie się w tym lokalu czuło komfortowo, że nikt nie będzie siedział ściśnięty między swoich sąsiadów, że będzie można się swobodnie poruszać i przemieszczać zza stołu na parkiet i z powrotem. Takie rzeczy trzeba po prostu bardzo dokładnie sprawdzić samemu.

Duży może więcej?

Wesele na sto kilkadziesiąt lub więcej osób to już bardzo poważna impreza, także dla firm, z których usług będziesz korzystać. Nie zapomnij ostro negocjować warunków - przy takiej ilości zaproszonych gości masz bardzo dużą siłę przebicia - nikt łatwo nie odpuści sobie organizacji wesela na 150 czy 200 “talerzyków”. U większości dostawców (np. w hurtowniach alkoholi) też możesz już starać się o upusty.

Zadbaj o to, aby goście nie czuli się zagubieni

Nawet jeżeli nie będziesz mogła z każdym z Twoich gości spędzić w trakcie przyjęcia tyle czasu ile byś chciała, upewnij się, że każdy na weselu czuje się wyjątkowo. Nie zapominaj o szczegółach. Nie każ gościom na siebie zbyt długo czekać i postaraj się aby ktoś ich w Twoim imieniu powitał w sali weselnej i zabawiał gdy Ty jeszcze będziesz odbierać życzenia pod Kościołem. A sesję ślubną postaraj się o ile to możliwe zrobić jednak innego dnia, przed weselem ogranicz się tylko do zdjęć dokumentujących ten wielki dzień.

Upewnij się, że nikt nie będzie miał problemów ze znalezieniem dla siebie miejsca - stoły i miejsca powinny być dobrze oznaczone. Wydrukuj program wesela. Zadbaj też o to, by każdy wiedział do kogo ma się zwrócić w razie jakichś problemów, wątpliwości czy szczególnych potrzeb.

I obok tego wszystkiego nie zapomnij dobrze, ale to naprawdę dobrze się bawić.

Jak zorganizować udane wesele nie przejmując się w ogóle ilością gości?