Rola i obowiązki świadkowej w czasie ślubu i na weselu.

Rola świadkowej w trakcie ślubu i wesela. Czy świadkowa powinna się angażować w przygotowania do ślubu, jakie są jej zadania i obowiązki?

Formalnie rola świadkowej sprowadza się do jej obecności na ślubie i złożenia podpisu na stosownych dokumentach. Najczęściej jednak zarówno przyszła Panna Młoda, jak i jej świadkowa chcą aby dużo mocniej zaangażowała się ona w przygotowania do ślubu oraz planowanie i organizację wesela. Oczywiście wszystko zależy tylko od tego, jak obydwie panie się ze sobą dogadają. Idealna świadkowa angażuje się we wszystko w takim stopniu, jakiego oczekuje jej Panna Młoda.

Jeżeli Panna Młoda chce mieć kilka druhen, które będą pomagały w przygotowaniach, jak i w trakcie wesela, świadkowa pełni też obowiązki pierwszej druhny, czasem nazywanej też starszą druhną. Jej funkcja w takim wypadku wymaga też organizowania pracy i obowiązków druhen. Pierwsza druhna (starsza) jest wtedy czymś w rodzaju ochmistrzyni, koordynuje działania wszystkich druhen i dba o to, żeby jedyne co Panna Młoda będzie miała do zrobienia w swoim wielkim dniu, to pięknie wyglądać i powiedzieć “tak” w odpowiednim momencie.

Rola świadkowej w przygotowaniach do ślubu.

Planowanie wesela to na tyle wymagające zajęcie, że każda pomoc jest na wagę złota. Czasem zdarza się, że Młodzi i ich rodzice sami chcą się wszystkim zająć i praktycznie nikogo innego nie dopuszczają do pomocy. Jeśli jednak zarówno świadkowa, jak i jej Młoda tego chcą, rola świadkowej w przygotowaniach może daleko wykraczać poza organizację wieczoru panieńskiego czy pomoc w wyborze sukni ślubnej.

Świadkowa - przyjaciółka Młodej i przy odrobinie szczęścia jedyna osoba która potrafi zachować do tego wszystkiego zdrowy dystans, może w całym tym zamieszaniu okazać się nieocenioną wprost pomocą. Szczególnie jeśli ma wrodzony talent organizacyjny, całą sobą wnosi spokój i opanowanie i potrafi doskonale odczytywać nastroje Panny Młodej.

A pomóc może na wiele sposób. Dodatkowa para rąk zawsze się przyda. Do adresowania kopert, pomocy w wyborze palety kolorów, dodatków, dekoracji, przeszukiwania sieci i wyszukiwania inspiracji. Może robić za kierowcę i wozić Młodą po Polsce, żeby pomóc jej wybrać idealną salę weselną. Może rozsiewać pocztą pantoflową informację o tym, że Młodzi organizują wesele bez dzieci, i że zamiast prezentów wolą otrzymywać koperty.

Czasem wystarczy, że jako jedyna będzie jeszcze się wraz z Młodą ekscytować tymi wszystkimi detalami i potakiwać z entuzjazmem, gdy zajdzie taka potrzeba. Wysłucha i da się wyżalić w trudnych momentach. I przypomni, że oprócz planowanie wesela, życie oferuje wiele różnych drobnych przyjemności i wyciągnie zmęczoną i sfrustrowaną Pannę Młodą na kawę, albo lampkę wina. Tak dla równowagi.

Obowiązki świadkowej w dniu ślubu…

W dniu ślubu świadkowa pominna zjawić się u Panny Młodej odpowiednio wcześniej, żeby pomóc jej się ubrać, zaprowadzić trochę spokoju, dodać otuchy i przypilnować, żeby niczego nie zapomniała. Dobrze jest sobie wcześniej przygotować listę rzeczy, która Panna Młoda ma zrobić lub zabrać ze sobą w dniu ślubu i punkt po punkcie sprawdzać czy o niczym nie zapomniałyście. Na pierwszym miejscu tej listy powinien być dowód osobisty oraz karteczki ze spowiedzi (jeśli ślub bierzecie w kościele), zaraz potem dobre, pożywne śniadanie. Świadkowa może też pomóc Młodej z fryzurą i makijażem, może odebrać kwiaty od florystki itp. Ogólnie - musi być w pobliżu, gotowa do akcji.

W trakcie ceremonii…

Mówiąc najogólniej - stanowi gustowne tło i stara się nie rzucać za bardzo w oczy a w odpowiednim momencie podpisuje stosowne dokumenty. Świadkowa pomaga Pannie Młodej siadać, wstawać, poprawić suknię albo welon, przytrzymać bukiet itp. Po ślubie asystuje w trakcie składania życzeń i odbiera od gości kwiaty i prezenty.

Obowiązki świadkowej na weselu

Głównym obowiązkiem świadkowej w trakcie wesela jest opieka nad Panną Młodą. Zazwyczaj sprowadza się to po prostu do przypominania jej o tym, żeby coś zjadła i wypiła i pomocy w toalecie (dlatego na świadkową najlepiej wybierać osobą, przy której bez skrępowania można ściągnąć majtki). W razie potrzeby świadkowa musi być przygotowana na poprawki krawieckie, bóle głowy, poprawianie fryzury i makijażu. No i przede wszystkim musi się dobrze bawić i zarażać wszystkich wokół dobrym humorem i pozytywnym nastawieniem.

Rola i obowiązki świadkowej w czasie ślubu i na weselu.