Planowanie wesela od A do Z.

Planowanie i organizacja wesela od A do Z. Przewodnik dla zaręczonych.

A jak Alkohol.

Tradycyjne polskie wesele trwa do białego rana i rzadko kiedy odbywa się bez alkoholu. Ile trzeba go kupić i jak zorganizować wesele bez alkoholu?

Alkohol na wesele. Wódka czy wino? Ile będzie potrzeba?

Przyjęło się, że na wesele trzeba kupić około 0.5 litra wódki na osobę. Oczywiście nie każdy tyle wypije, ale z pewnością znajdą się i tacy, którzy tą średnią znacząco zawyżą. Kupujemy czystą wódkę, najlepiej właśnie w 0.5 litrowych butelkach - wódka musi być zawsze zimna, a mniejsze butelki po prostu opróżniane są szybciej - zanim alkohol w nich zdąży się ocieplić. Z półlitrówek też łatwiej jest trafić do kieliszka - są lżejsze i bardziej poręczne.

Warto zadbać też o inne alkohole - białe i czerwone wino po prostu muszą się znaleźć na weselnych stołach. Na weselu najlepiej sprawdzają się wina półsłodkie i półwytrawne, jako najbardziej uniwersalne, które powinny zadowolić każdego. Butelka wina na parę powinna starczyć. Oczywiście jeżeli organizujemy wesele bez wódki lub wiemy, że goście będą jej pić niewiele (podobno i takie wesela się zdarzają), wina kupujemy więcej.

W upalny dzień część gości chętnie sięgnie też pewnie po zimne piwo. Do tego dochodzi oczywiście kieliszek szampana, którym goście powitają młodą parę.

zobacz też: Ile szampana musisz kupić na swoje wesele

szampan na lodzie

Wesele bez alkoholu.

Pamiętajcie, że wesele to przede wszystkim Wasz dzień. To wy decydujecie, czy chcecie mieć na swoim weselu alkohol i ile (jeśli w ogóle) go kupić. Niezależnie od tego ile i jakich trunków zamówicie, dla niektórych będzie to pewnie za mało, dla innych zaś - dużo za dużo. Jeżeli zdecydujecie się na wesele bez alkoholu, uprzedźcie o tym wcześniej gości, najlepiej dołączając odpowiednią informację do rozsyłanych zaproszeń. Jeśli zapewnicie swoim gościom wiele innych atrakcji i zadbacie o to, żeby dobrze czuli się na Waszym weselu, brak alkoholu na pewno nie będzie jedynym, co z niego zapamiętają. Za to szansa, ze w ogóle coś zapamiętają, znacząco wzrośnie.

B jak Budżet weselny.

Niezależnie od tego, jak wystawne przyjęcie weselne planujecie, budżet zawsze będzie Was ograniczał. Czy na wesele przeznaczycie 10 tysięcy czy 100 tysięcy, zawsze trzeba się pilnować, żeby się w tej kwocie zamknąć. Ustalcie od początku, jaką kwotę sami możecie przeznaczyć na wesele, ile wyłożą rodzice (ewentualnie kto za co płaci).

Około połowę budżetu przeznaczcie na samo wesele (sala oraz catering), resztę wydacie na stroje (ok. 10%), fotografa (ok. 10%), zespół muzyczny albo dj (10%), kwiaty i dekoracje, zaproszenia i temu podobne drobiazgi. Jeśli trzeba zapewnić gościom transport np. z kościoła do sali weselnej oraz noclegi, trzeba te koszty dodatkowo skalkulować. Doliczcie też koszty planowanych atrakcji dla gości. Zostawcie sobie też od 5 do 10% na nieprzewidziane wydatki.

zobacz też: Wydatki weselne - kto za co płaci na weselu?

Koszt wesela. Ile kosztuje samo przyjęcie, a ile całe wesele?

Ogólnie trzeba liczyć, że za wynajem sali oraz catering zapłacicie między 150 a 300 zł od gościa, w zależności od standardu i lokalizacji miejsca, w którym planujecie urządzić wesele. Alkohol - co najmniej 50 zł na osobę. Jeśli więc planujecie wesele na 100 osób to lokal, jedzenie i alkohol będzie Was kosztował minimum 20 tysięcy złotych. A to w budżecie dopiero połowa łącznych kosztów. Na całe wesele szykujcie więc dwa razy tyle, czyli w sumie musicie mieć co najmniej 40 tys. złotych. Chyba że urządzicie przyjęcie w środku lutego w remizie strażackiej, suknię ślubną macie po babci a za orkiestrę i za fotografa będzie robił iphone. W takim wypadku, może uda Wam się zejść w okolice 30 tysięcy złotych.

Jak ciąć koszty weselne?

Jedyną metodą na zmniejszenie wydatków na wesele, to tak naprawdę zmniejszenie liczby gości. Wtedy dopiero można rozważać wydanie przyjęcia w mniej standardowym miejscu - restauracji, pubie, stodole u rodziny na wsi itp. Można wydać uroczysty obiad dla rodziny zaraz po ślubie, a następnie luźniejszą imprezę dla znajomych.

Wbrew pozorom nie da się wiele zaoszczędzić organizując wesele w plenerze, np. pod namiotami. Koszt wynajęcia specjalnego namiotu oraz mebli sprawia, że cena za “talerzyk” wychodzi wyższa niż przy wynajęciu sali w całkiem wysokim standardzie. A bez namiotu? Lepiej nawet nie próbować. Sorry, taki klimat.

C jak Catering

Czego byście nie robili, goście i tak zapamiętają z Waszego wesela głównie jedzenie. Szczególnie starsi weselnicy, gdy ich potem zapytać o to, jak się bawili, wspomną coś być może o pięknej sukni ślubnej, przebąkną czasem coś o tańcach i muzyce, za to całe menu weselne wyrecytują bez zająknienia. Ile było ciepłych dań, jakie przystawki, napoje, desery i oczywiście tort weselny - w relacjach z przyjęcia na ogół są to tematy wiodące. Nic zresztą dziwnego - dobry catering to na weselu połowa sukcesu.

Jeśli organizujecie wesele w lokalu, który jednocześnie przygotuje posiłki postarajcie się wcześniej kilka razy po prostu zjeść tam obiad, aby ocenić smak i estetykę serwowanych tam dań. Zawsze możecie też rozważyć zamówienie cateringu oddzielnie, u zewnętrznego dostawcy, albo nawet zatrudnienie własnej kucharki. Co się bardziej opłaca? Różnice są tak naprawdę niewielkie, nie warto więc sugerować się tu ceną, ale raczej tym, co znajdzie się w menu i na talerzach gości weselnych. I oczywiście, smakiem oraz sposobem podania. Słaby catering skutecznie zniszczy każde wesele, dobry zaś prawie każdą imprezę uczyni wyjątkową.

D jak Dzieci na weselu.

Zapraszać dzieci na wesele czy nie zapraszać? Na to pytanie nie ma właściwej odpowiedzi. Jedno jest jednak pewne - gdy na Waszym weselu będą dzieci, zadbajcie o to, żeby miały co robić. Zorganizujcie im miejsce do zabawy, przygotujcie jakieś zajęcia, zabawy i atrakcje. O dzieci, które będą na Waszym weselu musicie dbać tak samo jak o każdego innego gościa. Świetnym rozwiązaniem będzie zatrudnienie animatora. Jeśli na Waszym weselu będą naprawdę małe dzieci zadbajcie też o oddzielne pomieszczenie gdzie można przewinąć, nakarmić, czy uspokoić malucha.

Dzieci potrafią być ozdobą każdego rodzinnego przyjęcia, o ile trochę im się w tym pomoże. Pozostawione same sobie mogą jednak skutecznie absorbować wszystkich dookoła, czy sobie tego życzą czy nie. Jeżeli nie życzycie sobie dzieci na swoim weselu uprzedźcie o tym odpowiednio wcześniej - znalezienie opieki do dzieci nie jest wcale takie proste. I miejcie nadzieję, że Wasi znajomi z ochotą wykorzystają tę szczególną okazję, żeby wyrwać się na chwilę z roli rodzica i właśnie z Wami bawić się jak dorośli ludzie. Liczcie się jednak z tym, że nie wszyscy tak chcą i nie wszyscy mogą.

E jak Emocje

Możecie po latach nie pamiętać dokładnie wszystkich szczegółów Waszego wesela, ale jedno, czego na pewno nie zapomnicie, to emocje, jakie Wam w tym szczególnym dniu towarzyszyły. Skupiając się na planowaniu tych wszystkich detali pamiętajcie o tym, żeby nie zagubić ani na chwilę radosnego charakteru całego wydarzenia. Tym bardziej, że Wasze emocje będą też udzielały się wszystkim Waszym gościom. Jeśli Wy sami w trakcie przyjęcia będziecie spięci, nerwowi i zabiegani, także i Wasi goście będą się czuli niepewnie. Zacznijcie wszystko planować z dużym wyprzedzeniem, cieszcie się każdym swoim wyborem i każdym detalem, na każdym etapie przygotowań myślcie przede wszystkim o tym, żebyście zarówno Wy, jak i wszyscy zaproszeni goście, czuli się swobodnie. Tylko myśląc o swoich bliskich stworzycie niezapomnianą atmosferę, którą wszyscy (na czele z Wami) będą wspominać z radością i wzruszeniem.

F jak Fotograf

Fotografa zacznijcie szukać co najmniej kilka miesięcy przed planowanym terminem ślubu. Zdjęcia ze ślubu i z wesela to z pewnością jedna z najcenniejszych pamiątek każdej rodziny. Tu po prostu nie ma miejsca na kompromisy, trzeba zatrudnić fachowca i tyle.

Przeglądając portfolio fotografa poproście o zdjęcia z ostatniego obsługiwanego przez niego ślubu czy wesela a nie tylko wybrane przez niego “the best of”. Zwróćcie uwagę na sprzęt, jakim dysponuje - dobry aparat, obiektywy i lampy są tu co najmniej tak samo ważne, jak i sam fotograf, dobitnie świadczą też o jego profesjonalizmie i doświadczeniu (lub jego braku). Fotografia ślubna rządzi się swoimi prawami. O ile zdjęcia pozowane (sesja narzeczeńska, zdjęcia ślubne w plenerze) można sobie zaplanować, przygotować i próbować do skutku, o tyle na zdjęcia z ceremonii ślubnej i z wesela dostaje się tylko jedną szansę. I nie ma, że było za ciemno, albo że ciocia Basia się rozmazała, a wujek Stefan wirował na parkiecie zbyt szybko. Albo macie zdjęcia poruszone, albo poruszające.

Jeśli planujecie sesję w plenerze - zastanówcie się, czy chcecie na nią poświęcić czas pomiędzy ślubem a weselem, czy może wolicie zrobić te zdjęcia w innym dniu i ustalcie to też z fotografem. Z jednej strony sesja między ceremonią a przyjęciem może dołożyć niepotrzebnych nerwów i odbywać się w pośpiechu (goście już przecież na Was czekają, a Wy wciąż szukacie idealnego ujęcia). Z drugiej - czasem taka “przerwa” i chwila oddechu po prostu może być Wam potrzebna.

G jak Goście weselni

Wesele to oczywiście przede wszystkim Wasz dzień i organizujecie go tak, jak Wam się to wydaje słuszne, sensowne i wygodne. Ale jeśli zapraszacie na nie swoich bliskich i znajomych to do Was też należy zadbanie o to, aby zaproszeni na wesele goście czuli się w pełni komfortowo. I to Wy musicie dołożyć wszelkich starań, aby Wasze wesele zawsze ciepło i miło wspominali.

Lista gości

Podstawowe pytanie, temat wielu sporów i starć głównie na linii rodzice - młodzi oraz rodzice Jego - rodzice Jej to ile osób i kogo zaprosić na wesele. Ograniczeniem zawsze jest budżet. Pół biedy, jeśli obydwie rodziny są mniej więcej podobnie liczne. Gorzej, gdy od Niej “musi być” 100 osób, a od Niego - 30. Jeśli za wesele płacą rodzice, najsensowniejsze wyjście jest oczywiście takie, że każdy płaci za swoich, ilu by ich nie było. Oczywiście wszystkich problemów to nie rozwiąże, ale przynajmniej jest to już jakiś początek.

Jeśli sami organizujecie swoje wesele (i za nie płacicie), to po prostu zaproście wszystkich, z którymi chcielibyście spędzić jeden z najważniejszych dni w swoim życiu. Tu nie ma żadnego “wypada”, “powinniśmy” itd. Zapraszacie tych, których chcecie i już. Nie musicie zapraszać ciotki, którą widzieliście może ze dwa razy w życiu i to jeszcze w okresie, w którym Wasz świat obracał się głównie wokół pieluchy. Nie musicie zapraszać szefa ani znajomych z pracy, z którymi tak naprawdę łączy Was tylko ilość wspólnie wypitej kawy i rozmowy o niczym. Nie musicie zapraszać wujka Wacka, który sam wypije połowę alkoholu (a resztę na kogoś wyleje) tylko dlatego, że Wasi rodzice byli na weselu jego zarozumiałej córki. Jej zresztą też nie musicie zapraszać.

Zapraszacie tych, których chcecie. Bo nie wyobrażacie sobie tego dnia bez nich, bo ich kochacie, lubicie i cenicie. I przygotowanie wesele dla takich właśnie gości będzie dla Was prawdziwą przyjemnością, czymś naprawdę niezwykłym. Zaproście ludzi, o których będziecie chcieli i umieli przez ten jeden wieczór zadbać. I wtedy pokażcie im, że ich obecność na Waszym weselu naprawdę wiele dla Was znaczy.

Prezenty dla gości weselnych

Najlepszym sposobem na to, żeby każdemu z gości pokazać, jak cieczy Was jego obecność jest oczywiście uśmiech i kilka ciepłych, osobistych słów. Drobny upominek tego nie zastąpi, ale na pewno i nie zaszkodzi. Nawet tak drobne rzeczy, jak czekoladki weselne czy choćby kartki z podziękowaniami potrafią sprawić radość. Im bardziej osobiste to będą prezenty - tym lepiej. Własnoręcznie przygotowane słoiczki z konfiturą, ręcznie pisane kartki, podpisane przez Was zdjęcia z Waszej sesji (ślubnej jeśli robicie ją jeszcze przed weselem, albo narzeczeńskiej, a nawet z przygotowań do ślubu) - im więcej Was będzie w tych prezencikach, tym milej będzie Waszym gościom.

Księga gości weselnych

Oprócz zdjęć z wesela doskonałą pamiątką będzie z pewnością księga gości, przy czym wcale nie musi ona mieć postać nudnej, opasłej księgi. Goście mogą Wam również zostawiać swoje zdjęcia z fotobudki (albo ze specjalnie do tego przygotowanego polaroida), odciski palców na specjalnym plakacie, buziaczki z podpisem, mogą Wam wymazać szminką lustro, wpisywać się na kuflach, kieliszkach, czy cokolwiek sobie umyślicie. Ciekawie przygotowana księga gości może być nie tylko elementem wystroju sali weselnej, ale i po weselu może stać się dekoracją Waszego salonu.

H jak Harmonogram

A właściwie nawet dwa. Harmonogram przygotowań do ślubu to jedno a harmonogram wesela to drugie. Co do przygotowań do tego wielkiego dnia - nie odkładajcie nic na ostatnią chwilę, planowanie rozpocznijcie naprawdę z dużym wyprzedzeniem i postarajcie tak sobie wszystko ułożyć, żeby na co najmniej tydzień, a najlepiej dwa tygodnie przed ślubem wszystko był już zapięte na ostatni guzik. Zazwyczaj macie co najmniej rok, aby pomyśleć o wszystkim (bo tyle w najlepszym wypadku trzeba czekać na salę weselną) i wszystko przygotować.

W tym czasie opracujcie też w najdrobniejszych szczegółach harmonogram samego wesela. Niektórzy eksperci radzą nawet zaplanować sobie z góry wyjścia do toalety - szczególnie tyczy się do Panny Młodej bo w jej przypadku, cała operacja jest bardzo skomplikowana. Dobrze jest plan tego szczególnego dnia przedstawić także gościom, żeby nikt nie przegapił niczego, co tak dokładnie zaplanujcie.

I jak Intercyza

Umowy regulujące stosunki majątkowe między przyszłymi małżonkami to wciąż w naszym kraju temat dość kontrowersyjny. W polskim prawie, o ile nie regulują tego odrębne umowy (zwane potocznie intercyzami), podstawowym ustrojem majątkowym małżeńskim jest tzw. wspólność ustawowa.

Co wchodzi w skład tej wspólności, jak można tę wspólność rozszerzyć lub ograniczyć albo jak ją całkowicie zlikwidować, czyli wprowadzić rozdzielność majątkową? Ile to kosztuje, czy można to zrobić tylko przed ślubem, czy także po ślubie? Przeczytaj Wszystko o intercyzie. Rodzaje umów, koszty, formalnośći.

J jak Jedyne i niepowtarzalne.

Wasze wesele. Im więcej siebie włożycie w zaplanowanie i przygotowanie tego całego wydarzenia, tym bardziej będzie ono wyjątkowe. Myślcie o każdym detalu, w każdy drobiazg postarajcie się tchnąć choć odrobinę własnego charakteru. Inaczej będzie to po prostu kolejne wesele, którego każdy szczegół jest kopią czyjegoś pomysłu. Prosta sprawa - jeżeli wystrój sali weselnej pozostawicie całkowicie jej właścicielom, to najprawdopodobniej Wasze wesele będzie wyglądało dokładnie tak samo, jak każde inne, organizowane w tym samym miejscu. Jedyne, co je będzie różniło, to ludzie. Pomyślcie o tym, jak uczynić Wasze wesele, bardziej… Waszym.

K jak Kwiaty

Kwiaty na weselu występują w kilku postaciach i dobrze, jeśli zadbamy o to, aby wszystko razem do siebie pasowało. Bukiet ślubny, wystrój sali weselnej, dekoracje stołów - to wszystko składa się na całą “oprawę florystyczną”. Jeśli tym wszystkim zajmuje się florystka są duże szanse, że wszystko razem będzie stanowiło spójną całość. Jeśli oddzielnie wybieracie wiązankę ślubną, a wystrój sali weselnej zostaje w gestii np. restauratora, zwróćcie i na to uwagę.

kwiaty na stole weselnym

L jak Limuzyna

W samochodzie, którym podjedziecie do ślubu, a potem dojedziecie na swoje wesele, ważne są dwie rzeczy: komfort i kierowca. Reszta to już rzecz gustu oraz portfela. A o jednym i drugim dżentelmeni nie rozmawiają.

auto do ślubu

M jak Muzyka

Dobra muzyka na wesele to nie taka, której młodzi słuchają gdy są sami, albo przy której bawią się w klubach, ale taka przy której wszyscy goście mogą się bawić oraz … rozmawiać. Naprawdę nie ma nic gorszego na weselu od muzyki uniemożliwiającej gościom swobodną rozmowę.

Tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, czy zatrudnicie zespół weselny, dj’a czy jakieś trio jazzowe. Nic się też nie stanie, jeśli o muzykę zadbacie sami i będziecie po prostu odtwarzać przygotowaną wcześniej listę utworów z laptopa (w takim wypadku umówcie się z kimś wcześniej, żeby nad tym czuwał). Można np. na pierwsze godziny imprezy zatrudnić profesjonalnych muzyków, którzy stworzą niezapomniany, romantyczny nastrój a potem odtwarzać już “z płyty” muzykę taneczną. Czyż może być coś bardziej romantycznego na pierwszy taniec od walca do akompaniamentu kwartetu smyczkowego?

To wszystko są Wasze decyzje i Wasze wybory. Jak i we wszystkim tak i tu obowiązuje złota zasada - żadnych ekstremów. Klasyka, uznane standardy, przy których będą się bawić tak samo młodzi i ich znajomi, jak i obecni na weselu seniorzy. Myślcie przede wszystkim o swoich gościach. O wszystkich gościach.

N jak Noc poślubna

Tak jak i wesele - noc poślubną ma się tylko raz (w każdym razie w tym samym składzie) i warto (zwłaszcza Panowie) zachować na nią siły. Co w skrócie oznacza, ze pić trzeba inteligentnie. Nie ma nic gorszego niż samotna panna młoda w noc poślubną.

samotna panna młoda

O jak Oczepiny

Dawniej główna atrakcja weselna, dziś często wstęp do rozmaitych zabaw weselnych z udziałem mniej lub bardziej rozochoconych gości. Jeśli nie wyobrażacie sobie wesela bez przekazywania sobie udami wałka do ciasta, przekładania jajek z nogawki do nogawki i temu podobnych atrakcji, trudno, Wasza sprawa. Niezależnie od tego, czy zabawy planujecie sami, czy zajmie się tym wodzirej, pamiętajcie o tym, że do zabawy nikogo nie można zmuszać.

P jak Pierwszy taniec

Jaka będzie najlepsza piosenka na pierwszy taniec? Taka, do której obydwoje będziecie znali kroki. Pamiętajcie, przez te kilka minut wszystkie oczy będą zwrócone tylko na Was. Z drugiej strony - to nie “Taniec z gwiazdami”, nikt Was za to, co pokażecie na parkiecie, z programu nie wyrzuci. Dajcie z siebie wszystko, ale przede wszystkim bawcie się dobrze.

R jak Rodzice

O ile na weselu pierwsze skrzypce odgrywacie Wy, Młodzi, to pałeczkę dyrygenta w większości przypadków dzierżyć będą Wasi rodzice. W wielu wypadkach to właśnie rodzice finansują całe przedsięwzięcie, pomagają ustalać listę gości i organizować przyjęcie. To rodzice także zazwyczaj czuwają nad przebiegiem całej zabawy, witają gości na weselu i zabawiają ich przed przybyciem Młodej Pary. Oni także zgodnie z tradycją powitają Was na Waszym weselu chlebem i solą. Im też należą się osobne podziękowania, które na polskich weselach są swego rodzaju zwieńczeniem całego przyjęcia.

Podziękowania dla rodziców wraz ze wspólnym tańcem Młodych z Rodzicami to kulminacyjne punkty wieczoru, które w pewnym sensie kończą tradycyjną, bardziej oficjalną część przyjęcia. To jest też moment, w którym możecie podkreślić jego rodzinny, ciepły charakter. Jest to też w pewien sposób symboliczne Wasze pożegnanie z domem rodzinnym. Nie dziękujecie przecież rodzicom tylko za pomoc przy weselu, ale za ten dom rodzinny właśnie, za to, jak Was wychowali, jakie wartości Wam przekazali, jakimi ludźmi pomogli Wam się stać.

Nie kopiujcie gotowych formułek z internetu, nie kupujcie wydrukowanych tekstów podziękowań, napisanych przez kogoś, kto nie zna Was, ani Waszych rodziców. Postarajcie się znaleźć w sobie odpowiednie słowa. Wasze wesele jest świetną okazją, by powiedzieć Rodzicom to wszystko, czego na co dzień zazwyczaj nie ma okazji wyrazić. I podziękować za to wszystko, o czym na co dzień tak łatwo jest zapomnieć.

S jak Sala weselna

To, gdzie zorganizować wesele, to jedna z pierwszych kwestii, jaką przyszli małżonkowie muszą rozstrzygnąć planując swoje wesele. Wybór sali weselnej nigdy nie jest prosty. Aby zarezerwować salę, która naprawdę nam się podoba, trzeba zacząć poszukiwania kilkanaście miesięcy wcześniej. Nie kierujcie się opiniami w internecie, większość z nich jest po prostu pisania na zamówienie. Popytajcie znajomych, bierzcie też pod uwagę, że możecie mieć inne od nich potrzeby. Sprawdźcie kilka razy miejsce, w którym chcecie organizować swoje wesele. Dowiedzcie się, jak możecie mieć wpływ na wystrój i catering, czy możecie sami zadbać o dekorację sali albo oddzielnie zamówić catering. Sprawdźcie klimatyzację, zobaczcie jak zachowuje się obsługa, rozważcie koszty transportu i noclegu.

T jak Tort weselny

Torty weselne mają głównie to do siebie, że nie bardzo wiadomo, czy to bardziej jest element weselnego menu, czy raczej dekoracji. Bo idealny tort weselny to taki, którego zarówno smak, jak i wygląd goście będą długo wspominać i komentować. Ważne więc żeby nie był przesłodzony i nijaki. Zarówno w warstwie kulinarnej, jak i wizualnej.

Kiedy zamówić tort?

Nad wyborem tortu na Wasze wesele powinniście zacząć się zastanawiać nawet kilka miesięcy przed jego terminem. Co prawda samo przygotowanie tortu nie zajmie cukiernikowi tak wiele czasu, jeśli jednak chcecie wraz z tortem zarezerwować konkretny stelaż, na którym tort będzie się odpowiednio prezentował, to musicie dokonać tego odpowiednio wcześniej.

Gdy pojawicie się w cukierni na degustacji, pamiętajcie by nie jechać tam świeżo po posiłku, inaczej po dwóch, trzech próbkach tortów niewiele już będziecie w stanie sprawdzić.

Transport i przechowywanie

Upewnijcie się także jak wygląda transport tortu na miejsce przyjęcia. Czy możecie umówić się na dowóz tortu na określoną godzinę, czy też będziecie musieli go przez jakiś czas przechować na miejscu. A jeśli tak, to czy macie do tego odpowiednie warunki? Jeżeli tort weselny będzie musiał czekać jakiś czas w chłodni na zapleczu sali weselnej zadbajcie o to, by nie był przechowywany np. w pobliżu wędlin czy kiełbas, bo po prostu przejdzie ich zapachem.

Kiedy podać tort weselny?

Tradycyjnie w wielu rejonach Polski tort weselny podaje się grubo po północy, po oczepinach. Jest to jednak rozwiązanie które ma pewne wady - po pierwsze jedzenie słodkości o tak późnej porze nie jest specjalnie zdrowe, po drugie - goście, którzy już od kilku godzin imprezują, jedzą i piją mogą zwyczajnie odczuwać pewien przesyt.

W takim stanie, nie każdy w ogóle ma ochotę na słodki tort nie mówiąc już o tym, by się nim zachwycać i delektować. Zastanówcie się więc, czy nie lepiej by było poczęstować gości tortem wcześniej, traktując go bardziej jako elegancki deser niż jako nagrodę dla wytrwałych.

U jak Ustawienie stołów

Jak usadzić gości na weselu aby każdy czuł się w pełni komfortowo i w pełni swobodnie, a wszyscy mogli się dobrze razem bawić? Są dwie szkoły, każda z nich ma tylu samo zwolenników, co i przeciwników. Stoły okrągłe zapewniają gościom więcej przestrzeni i prywatności. Ustawienie w popularną podkówkę z kolei bardziej sprzyja rodzinnemu biesiadowaniu. Niezależnie od tego, jaki układ stołów wybierzecie, zadbajcie o to, żeby każdy dokładnie wiedział, gdzie ma usiąść. Przy wejściu na salę weselną dobrze jest umieścić plan stołów wraz z oznaczeniem, kto gdzie znajdzie swoje miejsce. Na stołach z kolei umieśćcie winietki (wizytówki) albo w jakiś inny sposób oznaczcie miejsca dla gości. Same poszukiwania przypisanych gościom miejsc może być atrakcyjną rozrywką i wprowadzeniem odpowiedniej atmosfery. Przy odrobinie wyobraźni już na starcie zapewnicie swoim bliskim niezapomniane wrażenia.

dekoracja stołu

W jak Winietki

Wyjaśnijmy to może raz na zawsze. Na weselu, na które zaprosicie więcej niż 20-30 osób, winietki lub jakiś ich odpowiednik po prostu powinny się znaleźć. Winietki to najprostszy sposób, żeby uniknąć sytuacji, w której np. pary, które ostatnie dotrą na wesele będą miały problem ze znalezieniem miejsca obok siebie, albo że ktoś będzie musiał siedzieć wśród osób które zna bardzo słabo, albo których najzwyczajniej w świecie nie znosi. To Wy powinniście usadzić swoich gości tak, żeby każdy był ze swojego miejsca zadowolony, znając wszelkie rodzinne koligacje, wzajemne sympatie i animozje.

Nie ma nic gorszego, niż goście weselni ścigający się o lepsze miejsca na sali. Każdy powinien wiedzieć, gdzie siedzi, z kim siedzi i jak tam trafić. Winietki nie tylko skutecznie eliminują wszelkie tego typu problemy, ale są także jednym z tych drobiazgów, w których możecie zaznaczyć swój styl i charakter.

Z jak Zaproszenia

Gdy już macie za sobą ustalanie listy weselnych gości, pozostaje już tylko rozesłanie zaproszeń. To kolejny detal, którym możecie sprawić, że Wasze wesele będzie naprawdę wyjątkowo cieple wspominane.

Zapraszając na przyjęcie weselne dołączcie po prostu odpowiednią informację, wraz z adresem lokalu, w którym ono się odbędzie, do zaproszenia ślubnego.

Zaproszenia powinniście dostarczyć gościom na 3 miesiące przed planowanym ślubem. Na wybranie, porównywanie próbek i ewentualne korekty musicie zarezerwować co najmniej miesiąc. W dobrym tonie jest wręczenie zaproszeń osobiście, musicie więc także zarezerwować sobie czas, żeby zdążyć odwiedzić z zaproszeniami swoich gości - jeśli nie wszystkich, to przynajmniej tych najważniejszych.

Zaproszenia ślubne wkłada się wierzchem do koperty, tej z kolei nigdy się nie zakleja. Na zaproszeniu możecie też poprosić o potwierdzenie obecności gości, podając w takim wypadku również termin, w jakim takiego potwierdzenia się spodziewacie oraz spodziewaną drogę kontaktu - podając np. numer telefonu.

Planowanie wesela od A do Z.