Rozwiązania 9 największych problemów z usadzeniem gości weselnych

Na wszystko jest rada. Jak usadzić gości weselnych, gdy sytuacja się komplikuje?

Tradycyjna weselna podkówka - Młodzi, rodzice i świadkowie na środeczku, rodzina Młodej z jednej strony, Młodego z drugiej, wszyscy zadowoleni, wesele trwa do białego rana. Coraz częściej życie jest jednak dużo bardziej skomplikowane, a usadzić gości na weselu jakoś przecież trzeba. Ale na wszystko jest rada.

Oto kilka prostych ale niezwykle skutecznych trików pomagających rozwiązać 9 najczęściej powtarzających się problemów związanych z usadzeniem gości weselnych i rozmieszczeniem stołów weselnych.

1. Nie możecie zdecydować kto ma siedzieć z Wami przy jednym stole?

Najczęściej przy tym najważniejszycm w tym dniu stole weselnym siedzą oczywiście Młodzi wraz z rodzicami i świadkami (oraz ich osobami towarzyszącymi).

A babcia, dziadek?

Może z różnych względów zastanawiacie się, czy do tego stołu nie dopuścić kogoś jeszcze lub macie w związku z tym różne zdania. Wspólnie możecie zdecydować, że przy takim stole powinna rónież siedzieć babcia - seniorka rodu lub ukochani dziadkowie. Na pewno będzie im miło, jeżeli ich w ten sposób uhonorujecie.

Jeżeli najbliższa rodzina jest na tyle duża że ciężko jest wszystkich rozmieścić…

Możecie również zdecydować się na zupełnie inne rozwiązanie i zająć tylko we dwoje miejsce przy stole dla zakochanych.

Taki stolik tylko dla Pary Młodej jest doskonałym rozwiązaniem w różnych nietypowych sytuacjach.

2. Niepełna rodzina, przybrani rodzicie lub nowi partnerzy rodziców

Co zrobić gdy jedno z Was pochodzi z niepełnej rodziny, albo rodzice się rozwiedli a na wesele przychodzą z nowymi partnerami? Takich sytuacji wbrew pozorom jest całe mnóstwo. Czy macocha albo ojczym powinni siedzieć przy wspólnym stole z naturalnymi rodzicami? Może Twoja mama nie trawi nowej partnerki ojca?

Jeżeli nie możesz usadzić wszystkich przy jednym stole - zrezygnuj z takiego głównego stołu.

Nie rozdzielaj par przy weselnych stolikach.

Nawet jeżeli wyjątkowo nie przepadasz za nową wybranką Twojego Taty lub ojczyma Twojego przyszłego męża.

3. Twoi rodzice nie mogą siedzieć przy jednym stole z teściami

Boisz się, że się rodzicie z teściami po prostu pozagryzają na Twoim weselu?

Zazwyczaj rodzie Państwa Młodych siedzią przy jednym stole. Czasem jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Jeżeli w Twoim przypadku przyniesie to więcej szkody niż pożytku - nie zmuszaj rodziców do siedzenia razem przy stole. Pewnych rzeczy po prostu nie da się już naprawić i nie ma co się tym martwić.

4. Niektórzy goście nie będą nikogo znali na weselu.

Oczywiście milej jest każdemu, jeśli siedzi w otoczeniu samych znajomych, ale nie zawsze jest to możliwe. Z drugiej strony - dobrze zaplanowane i przygotowane wesela (a takie z pewnością będzie Twoje) to doskonała okazja do poznania nowych ludzi.

W trakcie dobrej zabawy na pewno nikt nie będzie czuł się osamotniony. Zadbaj po prostu o należytą oprawę i nie martw się.

Posadź obok siebie osoby, które nikogo nie znają lub przyszły bez pary - będą w tej samej sytuacji, więc będzie im łatwiej znaleść wspólne tematy do rozmowy. Nie twórz jednak “stolika przegranych”. Staraj się, aby przy każdym stoliku choć część osób się znała. W ten sposób szybciej rozkręcisz imprezę.

5. Niespodziewani (i niechciani) goście - osoby towarzyszące, których nie zapraszałaś

Obawiasz się, że mi wszystko (czyli zaproszenia bez osoby towarzyszącej) , jedna z Twoich przyjaciółek przyprowadzi na Twoje wesela kolejną miłość swego życia, o której jeszcze na tydzień przed Twoim weselu nikt nie słyszał i po której tydzień później jedynym śladem będą właśnie zdjęcia z Twojego wesela?

No coż, najlepiej nie mieć takich przyjaciół, ale są ludzie, którym czasem po prostu wybaczamy więcej niż innym.

Na wszelkie wypadek przygotuj jedno wolne krzesło przy stole. Jak wszystko pójdzie dobrze, najwyżej będziesz musiała sobie radzić z wolnym miejscem przy stole ;)

6. Czy goście nie pogubią się w Twoim planie rozmieszczenia stolików?

Zapraszasz bardzo wiele osób które będą siedziały przy wielu stolikach i obawiasz się, że odnalezienie dla każdego miejsca może być nieco trudne.

Ponumeruj stoły w jasny i czytelny sposób

Jakieś fikuśne i abstrakcyjne nazwy stołów potrafią być bardzo zabawne i naprawdę świetnie się sprawdzają na małych weselach. Jeżeli jednak zapraszasz bardzo wiele osób posługuje się raczej numerkami i literami w ten sposób każdy dużo łatwiej odnajdzie swoje miejsce.

Postaraj się przy okazji numerować stoliki w określonym porządku.

Gościom dużo łatwiej będzie dotrzeć do stolika z numerem 9 (wiadomo że będą prawdopodobnie między stolikiem 8 a 10) niż szukać stolika dla “towarzyszy niedoli” (koledzy z pracy), lub “psiapsiółek z dawnych lat”.

7. Masz 8-osobowe stoliki a zapraszasz na wesele dokładnie 12 osób ze swoich ze swojej szkoły lub z pracy.

Wiadomo że chciałabyś aby wszyscy ludzie pochodzący z określonego kręgu twoich znajomych siedzieli razem. Co jednak zrobić w sytuacji gdy wielkość stołów na to nie pozwala?

W takiej sytuacji tak naprawdę lepiej rozdzielić jest większą grupę na 2 mniejsze “podgrupy” i wymieszać z innymi gośćmi nie sprawić aby część z nich musiała się bawić w zupełnie innym gronie.

Dzięki wymieszaniu takiej grupy z innymi zabawa przy obydwu stolikach dużo szybciej się rozkręcić.

8. Twoi rodzice zaprosili bardzo wielu gości, których ty nawet nie znasz i nie masz zielonego pojęcia z kim powinni siedzieć.

To jeden z najczęściej spotykanych problemów i jednocześnie najłatwiejszy do rozwiązania. Poproś po prostu o radę rodziców - niech oni zastanawią się nad tym kogo z kim posadzić.

I przeczytaj koniecznie [jak ograniczyć ilość znajomych rodziców na Twoim weselu[(/pytania/jak-ograniczyc-ilosc-gosci-rodzicow/).

9. Masz plan rozmieszczenia stolików, ale wciąż jest on daleki od ideału

Twój plan stolików zmieniałaś już tyle razy, że nie jesteś w stanie tego zliczyć, a wciąż nie jesteś zadowolona ostatecznej wersji.

Trudno - zostaw to tak jak jest. Nie zawsze jesteś w stanie znaleźć idealne rozwiązanie.

Tak naprawdę nie zawsze jesteś w stanie znaleźć idealne rozwiązanie na papierze. W rzeczywistości okazuje się bowiem że większość Twoich obaw była prawdopodobnie zupełnie przesadzona.

Twoi goście weselni doskonale się będą bawić w takim ustawieniu, jakie im zapewnisz. Gdy wesele się rozkręci, to kto z kim i obok kogo siedzi przestaje mieć większe znaczenie wobec tego jak i z kim kto będzie tańczyć i przy jakiej muzyce.

Rozwiązania 9 największych problemów z usadzeniem gości weselnych