9 dowodów na to, że wspólne planowanie wesela umacnia związek.

Zupełnie nieoczekiwane sposoby, w jakie planowanie wesela wzbogaci Wasz związek.

Planowanie wesele wydobywa z nas wszystko, co najlepsze i najgorsze. Do białego rana siedzicie nad ustawieniem stołów weselnych, bladym świtem zrywacie się, żeby zdążyć na spotkanie z florystką - kalendarz pęka w szwach od umówionych spotkań, konsultacji, oglądania, wybierania, przymierzania i decydowania. I chociaż z całym tym procesem wiąże się spora dawka stresu, jest to także dość nieoczekiwany sposób na to, aby umocnić i wzbogacić Wasz związek.

Jeśli uda Wam się przeżyć wszystkie te wzloty i upadki i wciąż będziecie w stanie wydobyć z siebie “tak” w odpowiednim momencie, to naprawdę - dacie sobie radę ze wszystkim. Oto 9 sposobów, w jakie planowanie wesela pomoże Wam jeszcze bardziej wzmocnić swój związek.

1. Nauczycie się jak wspólnie uchwalić (i utrzymać) budżet.

Wiele par już przed ślubem w jakiejś części ma wspólny budżet. Mieszkacie ze sobą, dzielicie się czynszem albo opłatami za wynajem, planujecie wspólnie wydatki związane np. z wyjazdem, urlopem, a nawet wspólnym wypadem “w miasto”, na kolację, czy prezenty dla znajomych. Jednocześnie wiele par zgodnie twierdzi, że dopiero w trakcie planowania własnego wesela, rzeczywiście nauczyli się wspólnie planować i kontrolować wydatki.

Niezależnie od tego, jaki jest Wasz budżet weselny - konieczność dostosowania się do jgo ograniczeń to wspaniała okazja, żeby nauczyć się wspólnie i odpowiedzialnie zarządzać finansami. Nieoceniona lekcja na starcie wspólnego życia.

2. Do perfekcji opanujecie sztukę kompromisu.

Ty chcesz tak, a on inaczej. Planowanie tak dużego i ważnego wydarzenia jak ślub i wesele to przede wszystkim wielki test waszej zdolności do zawierania dużych i małych kompromisów. Szybko odkryjecie jak się spierać, kiedy trzeba się poddać, a kiedy warto wytoczyć najcięższe działa. Kiedy trzeba za wszelką cenę dążyć do kompromisu, a kiedy trzeba stanowczo postawić na swoim. To są umiejętności i takie wyczucie, które przyda Wam się w całym Waszym wspólnym życiu, więc cieszcie się, że możecie to przetrenować już na samym początku wspólnej drogi.

3. Nauczycie się dzielić obowiązkami.

Gdy tylko wpadniecie w kocioł zwany planowaniem wesela, szybko odkryjecie, że w pojedynkę tego ogarnąć zwyczajnie się nie da. Ty i Twój partner szybko będziecie się musieli po prostu nauczyć, jak wspólnie efektywnie pracować, tak by maksymalnie wykorzystać zalety każdego z Was i zatuszować braki czy niedocągnięcia.

Nauczycie się też kiedy trzeba pozwolić partnerowi dowodzić, kierować różnymi aspektami przygotowań, co Was nauczy wzajemnego zaufania. Obserwowanie tego, jak partner radzi sobie z rozmaitymi przeciwnościami nauczy Was także wiary w Jego siły i wzajemnego szacunku. To także sprawi, że będziecie umieli razem patrzeć na wszystko z szerszej, zespołowej perspektywy, co ułatwi Wam w przyszłości takie rzeczy jak kupno czy budowa/remont mieszkania albo wychowywanie dzieci.

4. Nauczycie się walczyć ze sobą uczciwie.

Uczciwie, czyli bez manipulacji. Będą sprawy, co do których ciężko będzie się Wam pogodzić. Sprzeczki i różnice zdań będą zdarzać się bardzo często. Nauka tego, jak rozmawiać, jak się dogadywać - to klucz do sukcesu. Wybór fotografa, scenerii do sesji ślubnej, muzyki na wesele, dekoracji, kwiatów, sali itp… tu jest bardzo wiele miejsca na różnice zdań, różne opinie i punkty widzenia. Ale kiedy macie sztywny termin (dzień Waszego ślubu) będziecie po prostu musieli nauczyć się podejmować wspólnie decyzje i szybko i efektywnie wypracowywać rozwiązania wszelkich problemów.

5. Znajdziecie w swoim życiu miejsce na swoje rodziny (każdego z osobna)

Każdy w rodzinie będzie bardzo podekscytowany Waszym ślubem i weselem. To nic złego, ale ta ekscytacja i wyczuwalna z każdej strony presja mogą Was nieco przytłaczać, a nawet męczyć. Planowanie wesela to taki proces, w trakcie którego wszystko koncentruje się wokół rodziny - tej, w której każde z Was się wychowało, tej, którą zakładacie, i tej, do której każde z Was wchodzi.

To będzie z pewnością pretekstem do kilku poważnych i trudnych rozmów na temat Waszych stosunków i relacji rodzinnych. Każde z Was będzie musiało poniekąd od nowa się w tych nowych rodzinnych układach odnaleźć - inaczej wyznaczyć granice i nauczyć się ich pilnować.

6. Poznacie się lepiej

Prawopodobnie jesteście parą już od jakiegoś czasu, w ciągu którego mogliście dobrze nawzajem się poznać. Ale wspólna praca nad tak ważnym dla Was obydwojga projektem z pewnością pozwoli Wam odkryć o sobie nawzajem zupełnie nowe rzeczy.

Miesiące wspólnego działania, przygotowań do tego wielkiego dnia będą świetną okazją, żebyście mogli odkrywać i poznawać siebie na nowo oraz spojrzeć na siebie nawzajem z zupełnie nowej perspektywy.

7. Nauczycie się jak najlepiej wykorzystywać czas.

Dla większości par planowanie wesela nie jest zajęciem, na które możecie przeznaczyć tyle czasu, ile byście chcieli. Zazwyczaj musicie wygospodarować czas ze swoich codziennych obowiązków, zobowiązań towarzyskich i zawodowych. Pamiętajcie też, żebyście obok tego wszystkiego znaleźli też po prostu czas dla siebie.

Zamówcie sobie pizzę i butelkę wina, idźcie do kina czy teatru, albo do galerii czy na koncert i po prostu pobądźcie razem. Nauczycie się, jak bardzo trzeba cenić czas, gdy jesteście tylko we dwoje. Przekonacie się także, jak cenny jest czas każdego z Was osobno, bo to będzie towar, którego będzie Wam brakowało wciąż bardziej i bardziej. Dowiecie się, jakie to wspaniałe uczucie, mieć czas po prostu dla siebie. Choćby tylko kilka minut.

8. Nauczycie się, co to znaczy naprawdę zrobić coś razem.

Jako para spędzacie ze sobą z pewnością sporo czasu, wspólnie przeżywacie ważne w życiu każdego z Was chwile. Mimo to wielu przyszłych nowożeńców przed ślubem nie ma tak za specjalnie okazji, żeby wspólnie czegoś dokonać. Coś razem sobie wymarzyć, zaplanować i sprawić wspólnie by to marzenie się ziściło. Zaprojektować i zbudować coś własnego. Często pierwszym tak ważnym życiowym projektem jest właśnie Wasz ślub i wesele. Nie zmarnujcie tego pozwalając komuś innemu zrobić to za Was. Rodzice z pewnością pomogą Wam w trudnych chwilach, ale to Wy musicie wziąć na siebie odpowiedzialność za organizację tego wielkiego wydarzenia. Tylko To da Wam pewność, że dacie sobie w życiu radę z każdym wyzwaniem, da Wam odwagę i natchnie do kolejnych wyzwań, jakich będziecie chcieli się wspólnie podjąć w przyszłości.

9. Ustanowicie wspólny front.

Wszystkie trudne momenty planowania wesela, z którym musicie wspólnie sobie radzić sprawiają, że wobec reszty świata stajecie się jedną drużyną. Prezentujecie wspólne stanowisko i wspólny front - okazji do starć z pewnością Wam nie zabraknie. Poważne rozmowy z rodzicami, dyskusje nad listą gości, negocjacje z dostawcami - to wy musicie wywalczyć sobie Wasze wesele. Nauczcie się razem bronić swoich pomysłów, tego, co wspólnie sobie wypracujecie. Bo tego nikt za Was nie zrobi.

9 dowodów na to, że wspólne planowanie wesela umacnia związek.