Kupujemy obrączki ślubne - przewodnik zakupowy 2016.

Obrączki ślubne - jedyny fragment biżuterii, który obydwoje będziecie codziennie nosić. Co musicie o nich wiedzieć?

Obrączka ślubna - symbol małżeństwa, miłości, oddania. Mały przedmiot, który znaczy tak wiele. Nic dziwnego, że wybór obrączek nigdy nie należy do prostych. Na szczęście jest kilka sposobów na to, żeby na tym etapie przygotowań do ślubu nie utknąć na dobre.

Zawężaj wybór jeszcze w domu.

Jeszcze zanim wybierzecie się z narzeczonym do jubilera, możecie znacznie zawęzić wybór i określić swoje wymagania. Wystarczy, że zadacie sobie kilka pytań, które pomogą Wam szybko wejść na właściwe tory:

  • Czy obrączki mają być z tego samego metalu co pierścionek zaręczynowy?
  • Czy chcecie obydwoje czegoś prostego, czy raczej coś zupełnie odjechanego, może zaprojektowanego specjalnie dla Was?
  • Czy chcecie, żeby Wasze obrączki miały diamenty albo jakieś kamienie?
  • Czy Wasze obrączki mają się w jakiś sposób dopełniać czy też powinny być zupełnie różne?

Porozmawiaj o tym wcześniej ze swoim przyszłym mężem, żebyście w sklepie nie tracili czasu na rzeczy, ktore możecie ustalić na spokojnie sami.

Szybko rozpocznij poszukiwania

Gdy tylko wstępnie określisz, na czym Ci zależy, i będziesz choć mniej więcej wiedzieć, co Ci się podoba, nie zwlekaj dłużej. Zostaw sobie co najmniej dwa, trzy miesiące przed ślubem na chodzenie po sklepach i przymierzanie.

Ten czas będzie Ci potrzebny na poszukiwania, porównywanie cen, wracanie do obrączek, które przykuły Twają uwagę itp. Jeśli chcesz zamówić obrączkę według własnego wzoru to dołóż kolejne tygodnie. Pamiętaj, że ewentualne przeróbki (np. dopasowanie rozmiaru) także wymaga czasu.

Nie bój się mieszać

Obrączki (a właściwie metale, z których są wykonane) to nie alkohol. Można mieszać je ze sobą i komponować w dowolny sposób. Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś Ty nosiła złotą, a Twój przyszyły mąż - platynową obrączkę. Są wzory zaprojektowane z obydwu metali, tak aby nawzajem się dopełniały. Są też obrączki zaprojektowane tak, że w każdej dominuje inny metal, ale obydwie utrzymane są w tym samym stylu.

To jak z całym małżeństwem. Każde z Was spełnia swoje osobiste marzenia i wyraża własny styl i preferencje, a jednocześnie funkcjonujecie jako para, macie własny, wspólny, niepowtarzalny i niepodrabialny styl.

Właściwy rozmiar

Pamiętajcie, aby właściwie określić rozmiar obrączek. Istotne jest nie tylko jaką metodą określicie rozmiar, ale i kiedy i w jakich warunkach będziecie mierzyć sobie palce.

Próba złota a wytrzymałość i cena

Najpopularniejsze próby złota, z którego wykonywane są obrączki to próby 333 (szósta próba, złoto 8-karatowe) oraz 585 (trzecia próba, złoto 14-karatowe). Próba złota to zawartość złota (w promilach) w stopie, z którego wykonane są obrączki. Złoto jest metalem dość miękkim, w stopach są więc domieszki metali (srebro, miedź, pallad, nikiel) które je utwardzają i które zwiększają wytrzymałość stopu. Im wyższa zawartość złota w stopie tym oczywiście obrączki będą droższe. Tańsze obrączki (próby 333) nie będą w żaden sposób gorsze - po prostu są wykonane ze stopu, z większą ilością domieszek - mniej szlachetnego, ale za to nieco bardziej wytrzymałego i odpornego na zarysowania.

Bądźcie sobą

Weźcie pod uwagę swój styl życia. Będziecie je nosili codziennie, więc wybierajcie coś, co niemal bezboleśnie wpasuje się w Wasz styl życia.

Jeśli uprawiacie sport, albo gracie na jakimś instrumencie (a może któreś z Was jest chirurgiem naczyniowym, albo dentystą) i będziecie często musieli zdejmować obrączki - szukajcie węższych obrączek o zaokrąglonych profilach, które stosunkowo łatwo jest zdjąć i włożyć.

Jeśli żyjecie z pracy własnych rąk (dosłownie) szukajcie czegoś prostego, unikajcie kamieni, które mogą się obluzować albo porysować, bo będzie sie tam zbierał brud. Jeżeli jesteście bardzo aktywni wybierzcie twardsze stopy albo platynę.

Nie śpiesz się - przymierzaj powoli

Możesz od dawna mieć już w głowie swoją idealną obrączkę, ale gdy będziesz już u jubilera przymierz też coś całkowicie z innej bajki, czego do tej pory w ogóle nie brałaś pod uwagę, coś, co dla Ciebie samej byłoby zaskoczeniem. A nuż coś wypali z takiej armaty?

Porozmawiaj z jubilerem, pozwól aby coś Ci zaproponował, nie narzucając mu i nie sugerując niczego. Jak z wyborem sukni ślubnej możesz skończyć z obrączką, której w ogóle nie brałaś do tej pory pod uwagę.

Gdy będziesz przymierzać różne obrączki, nie zapominaj o wygodzie - coś może wyglądać niesamowicie, ale gdy włożysz na palec - po prostu nie będziesz czuła się z tym dobrze. Ponoś sobie to trochę w sklepie, spróbuj np. napisać w tym smsa albo coś w tym stylu. Wiele codziennych czynności będziesz już niedługo wykonywać z tym kawałkiem metalu na palcu, więc lepiej nich będzie Ci w nim naprawdę wygodnie.

Myśl długoterminowo.

Nie bój się ekperymentować ale upewnij się, że Twoja obrączka to będzie coś, co bez wstydu będziesz nosiła także za 40 lat. Ta obrączka przetrwa wiele twoich przyjaciółek, miejsc pracy, a nawet i miejsc zamieszkania i wciąż będzie musiała Ci służyć, także wybierz taką, która będzie pasowała także do tej Ciebie, którą dopiero masz nadzieję się stać w dalekiej przyszłości. Ale za bardzo się tym nie stresuj. W razie czego obrączki łatwiej wymienić niż męża.

Kupujemy obrączki ślubne - przewodnik zakupowy 2016.