Lista gości weselnych, czyli jak szybko podjąć trudne decyzje.

Co powinnaś zrobić, żeby spędzić najważniejszy dzień w swoim życiu wśród najważniejszych w Twoim życiu osób?

Lista gości to jedno z największych wyzwań, z jakimi każda panna młoda musi się zmierzyć w trakcie planowania swojego wesela. To, że każdy wokół Ciebie lepiej od Ciebie wie, kogo powinnaś, a kogo nie powinnaś zaprosić na swoje wesele, czyni to zadanie jeszcze trudniejszym. Twoi rodzice i przyszli teściowie mają swoje propozycje, które nie zawsze muszą się pokrywać z Twoimi wyborami.

Wymarzona lista gości rzadko kiedy jest tą ostateczną

Sporządź wraz z narzeczonym listę wszystkich osób, które chcecie zaprosić na wesele. Nie patrzcie na budżet, ograniczone miejsce, zależności rodzinne, koligacje, okoliczności takie czy owakie. Po prostu stwórzcie swoją wymarzoną listę gości weselnych. Zacznijcie od osób, bez których w ogóle nie wyobrażacie sobie swojego wesela, a potem przejdźcie do ludzi, których również chcielibyście mieć na swoim weselu, ale których ewentualna nieobecność nie zepsuje specjalnie Waszego święta.

Wynotowane nazwiska podzielcie na dwie grupy. W pierwszej (grupa A) będą osoby, które na Waszym weselu po prostu muszą być - ludzie, których obecność w tak ważnej dla Was chwili wydaje się czymś oczywistym i naturalnym. Na drugiej liście (grupa B) znajdą się z kolei osoby, które również fajnie byłoby zaprosić, ale które zrozumieją, jeśli tak się nie stanie - współpracownicy, dalsi znajomi, przyjaciele rodziny.

Na początek to wszystko zróbcie całkiem sami - tylko Ty z narzeczonym. Dopiero wtedy o podobnie zorganizowaną listę poproście rodziców. Przekazując im swoją listę zaznaczcie jednak wyraźnie, że to jedynie pierwsze przymiarki, a nie ostateczny jej kształt. Unikniecie w ten sposób już na wstępie burzliwych dyskusji.

Dzieci i osoby towarzyszące

Kto na Wasze wesele może i powinien zabrać osobę towarzyszącą? Czy zapraszacie razem tylko pary, które są w długoterminowych związkach albo mieszkają ze sobą? A może wprost przeciwnie - wolicie aby każdy na Waszym weselu miał towarzystwo i nie chcecie, żeby ktoś przyszedł sam? Możecie też rozpatrywać każdy przypadek z osobna. Jeżeli zapraszacie kilku znajomych singli, którzy doskonale znają siebie nawzajem, to przecież i tak będą się mieli z kim bawić.

Zastanówcie się też, czy wasze wesele będzie bezpieczną zabawą także i dla dzieci, albo jak możecie je takim uczynić. Jeśli zapraszacie dużo par z dziećmi to może przeznaczycie dla nich oddzielne pomieszczenie i zadbacie o odpowiednią opiekę? Rozważcie zatrudnienie animatora. Może wśród zaproszonych gości znajdziecie osobę, która chętnie się dziećmi zaopiekuje i czymś je zajmie?

Jeśli jednak zdecydujecie się na wesele bez dzieci, musicie być przygotowani na przeróżne reakcje ze strony gości-rodziców - od euforii (wow! wreszcie cała noc bez dzieci) po oburzenie (jak można nie zaprosić naszych pociech).

Budżet i sala weselna

Zanim z kimkolwiek podzielicie się swoim szczęściem, musicie dokładnie określić budżet, jakim będziecie dysponowali i wybrać salę weselną. Dokładnie rozważcie koszt w przeliczeniu na jedną osobę. Sprawdźcie również, ile osób zmieści się w wymarzonej sali. Weźcie pod uwagę nie tylko koszt “talerzyka” i napojów (alkohol), ale także transportu, ewentualnych noclegów, zaproszeń, prezentów dla gości weselnych, programów wesela czy winietek - musicie wziąć pod uwagę wszystko, co jest zależne od liczby zaproszonych gości. Policzcie sobie w skrócie jaki jest sumaryczny koszt zaproszenia przez Was jednej osoby.

Teraz zapewne okaże się, że niestety, ale początkowy budżet okazuje się w jakimś stopniu niewystarczający. Jeśli nie możecie lub nie chcecie wydać więcej, trzeba zacząć ciąć koszty wesela. Musicie określić, co jest dla Was najważniejsze - czy szukacie tańszej sali, czy decydujecie się np. na tańszy catering, czy zapraszacie mniej po prostu mniej osób. W praktyce zazwyczaj po prostu trzeba zacząć skreślać kolejne nazwiska, które wcześniej zakwalifikowaliście do grupy B.

Weźcie też pod uwagę, że jakaś część (zazwyczaj od 10% do 20%) zaproszonych przez Was osób, na których obecności bardzo Wam zależy, z różnych powodów na Wasze wesele nie dotrze.

Lista gości weselnych, czyli jak szybko podjąć trudne decyzje.