Jak (nie) usadzić gości weselnych - 7 częstych pomyłek, których powinnaś unikać

Chcesz uniknąć problemów z usadzeniem gości weselnych? Lepiej skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Jeżeli szczęśliwie przebrnęłaś wraz ze swoim przyszłym mężem przez przygotowanie listy gości weselnych (a nigdy nie jest to prosta sprawa), czeka Cię jeszcze jedno trudne zadanie. Musisz mianowicie zdecydować, jak usadzić gości weselnych - kto z kim i gdzie będzie siedział, aby wszyscy (albo przynajmniej znacząca większość) gości naprawdę dobrze się bawiła na Twoim przyjęciu weselnym.

Na co powinnaś zwrócić uwagę przygotowując plan rozmieszczenia stołów weselnych i przede wszystkim - czego powinnaś unikać rozsadzając swoich gości, aby w porę zapobiec mniejszym lub większym nieporozumieniom, które mogłyby popsuć Ci nastrój w tym najważniejszym dla Ciebie dniu?

Oto kilka rad, dzięki którym z pewnością doskonale wybrniesz z sytuacji sadzając gości na swoim weselu, poprawinach i wielu innych przyjęciach, jakie będziesz miała okazję jeszcze nie raz organizować już jako przyszła żona, pani domu, strażniczka domowego ogniska, szyja, która kręci głową i inne takie stereotypowe określenia nowej, zamężnej Ciebie. Zaczynamy.

1. Nie zapomnij sobie tego wszystkiego po prostu narysować na kartce.

Wiele par długo zwleka ze stworzeniem takiego szkicu, bo po prostu nie bardzo wie, od czego zacząć. A punktem wyjścia zawsze powinien być plan rozmieszczenia stołów - wystarczy zwykła kartka i ołówek, aby w porę wyłapać większość problemów, z jakimi możecie spotkać się w trakcie usadzania i rozsadzania gości.

2. Nie licz na to, że jakoś to będzie i goście świetnie sami dobiorą sobie miejsce i towarzyszy zabawy

Jak to? Przecież to “sami swoi” i “wszystko zostanie w rodzinie”. Otóż nie. To Ty powinnaś zadbać o to, aby każdy doskonale znał swoje miejsce i aby w trakcie przyjęcia otaczały go bliskie i znajome osoby. Nawet jeśli nie uda Ci się posadzić wszystkich swoich gości wśród samych znajomych na pewno i tak znajdziesz lepsze rozwiązanie, niż przypadkowe miejsca, które zostaną dla tych, którzy w porę nie “zaklepią” sobie krzesła w trakcie “wyścigu” do jakiego może dojść, jeśli wybór miejsca pozostawisz swoim gościom.

3. Koniecznie weź pod uwagę samo rozmieszczenie stołów czy stolików na sali weselnej.

Zastanów się, gdzie będzie grał zespół, gdzie będą stały głośniki, gdzie jest przejście na parkiet, a gdzie wyjście na zewnątrz. Nie sadzaj seniorów przy samych głośnikach ani dzieci na trasie między kuchnią a stołami. Starsi członkowe rodziny raczej będą chcieli w spokoju ze sobą porozmawiać, a dzieci skaczące w miejscu, gdzie kelnerzy będą roznosić gorące posiłki to proszenie się o problemy. Staraj się z góry przewidzieć potrzeby konkretnych osób.

4. Dzieci, dzieci, dzieci na weselu.

Nie lekceważ ich wpływu na Twoje wesele. Wesoła gromadka biegająca wokół stolików we wszystkich możliwych kierunkach jednocześnie może naprawdę być bardzo uciążliwa. Z drugiej strony - odpowiednio “zaopiekowanie” pociechy Twoich gości mogą stać się prawdziwą ozdobą przyjęcia, jeżeli z góry zastanowisz się nad rozrywkami przeznaczonymi specjalnie dla nich. Grupka dzieci w podobnym wieku może z powodzeniem siedzieć przy własnym stoliku, w wybranym przez Ciebie, bezpiecznym dla nich miejscu, w którym ich rodzice będą mogli mieć na nie oko. Prędziej czy później dzieciaki i tak będą biegać całą gromadą, lepiej więc, żeby przynajmniej start i metę mieli w tym samym miejscu. Po prostu łatwiej będzie nad nimi zapanować.

5. Nie pozwól aby los splatał Ci figla.

Dziel i rządź. Jeżeli nie rozplanujesz odpowiednio miejsc siedzących dla Twoich gości weselnych, może dojść do krępujących dla Ciebie sytuacji, w których rubaszny wujek (każdy ma takiego wujka) lub gadatliwa (delikatnie mówiąc) Ciocia będą w atmosferze ogólnej, wspomaganej alkoholem, wesołości, dzielić się z Twoimi znajomymi z pracy “zabawnymi” historiami z Twojego dzieciństwa. Albo, co gorsza, Twoja wstawiona koleżanka zechce podzielić się z babcią Twojego przyszłego męża niektórymi szczegółami z Twojego balu maturalnego, którymi Ty raczej starasz się za bardzo nie chwalić. I tym podobnie.

Zawczasu zadbaj więc o to, aby przepływ informacji na Twój temat (bo w trakcie wesela nie da się takich rzeczy uniknąć) odbywał się w kierunku, jaki przy odrobinie szczęścia nie wyrządzi Ci większych szkód. Pewnych strat wizerunkowych i tak nie unikniesz, ale przynajmniej staraj się je ograniczyć.

6. Nie organizuj “stolika przegranych”.

Jeżeli masz kilku znajomych singli nie sadzaj ich wszystkich przy jednym stole. Raczej staraj się przemycić ich sprytnie między znajome pary. Dzięki temu wszyscy będą się czuli swobodnie i impreza szybciej się rozkręci. Posadzenie kilku osób samotnych przy jednym stole w połączeniu z dużą ilością dostępnego alkoholu na wielu weselach okazało się zupełnie nietrafionym pomysłem. Lepiej nie powtarzaj tego błędu. Jeżeli liczysz na to, że część z Twoich znajomych na Twoim przyjęciu spotka swoją nową miłość, zadbaj po prostu o dobrą zabawę - na parkiecie single i singielki sami się odnajdą.

7. Nie wahaj się spytać o radę rodziców.

Jeżeli już znowu rozmawiacie ze sobą po walkach związanych z ustalaniem listy gości, to warto w niektórych kwestiach zasięgnąć ich opinii. Szczególnie w sprawach związanych z różnymi rodzinnymi zawiłościami, warto wysłuchać swoich najbliższych. Oni najlepiej będą wiedzieli z kim najbezpieczniej będzie posadzić przygłuchą ciocię Helenkę, a na kogo aktualnie szczególnie cięty jest wujek Staszek - mistrz ciętej riposty.

Jak (nie) usadzić gości weselnych - 7 częstych pomyłek, których powinnaś unikać