Jak czyścić pierścionek zaręczynowy w domu (i czego lepiej nie próbować)

Jak samodzielnie czyścić pierścionek zaręczynowy i czego za wszelką cenę unikać.

Pierścionek zaręczynowy na Twoim palcu lśni i błyszczy w słońcu, z daleka oznajmia całemu światu, że niedługo Twój wielki dzień. Jak dbać o pierścionek i jak go czyścić aby go nie uszkodzić i ten blask zachować jak najdłużej? Zanim zaczniesz próbować wszystkiego, co możesz usłyszeć od narzeczonych i żon z większym stażem, lepiej posłuchaj co mają na ten temat do powiedzenia jubilerzy.

Czy można samodzielnie czyścić biżuterię? To zależy od tego, jakie zanieczyszczenia trzeba usunąć, jakiego typu osad zanieczyszcza i matowi pierścionek (czy jakąkolwiek inną biżuterię). Jeśli jesteś bardzo aktywna poza domem (np. uprawiasz dużo sportu na świeżym powietrzu) albo dużo czasu spędzasz w kuchni i na pierścionku zalega twardy i zwarty osad tłuszczu albo kurzu najlepiej jednak oddać pierścionek do czyszczenia u jubilera, który oczyści to za pomocą profejsonalnych narzędzi i produktów do czyszczenia. I bezpiecznie przywróci blask metalowi i kamieniom.

Jeśli Twój pierścionek jest po prostu przybrudzony kosmetykami, lakierem do włosów, kremami, olejkami czy perfumami - powinno wystarczyć domowe odświeżanie i obejdzie się bez wizyty u specjalisty. Najlepiej czyścić pierścionek w ciepłej (prawie gorącej) wodzie z płynem do zmywania naczyń. Namocz pierścionek przez 20-40 minut w wodzie z płynem do zmywania, potem miękką szczoteczką do zębów bardzo delikatnie szoruj kamień a potem opłucz w ciepłej, bieżącej wodzie. W razie potrzeby powtórz całą operację.

Nigdy nie używaj silniejszych środków chemicznych do czyszczenia pierścionka, w szczególności niczego zawierającego wybielacze czy utleniacze, chlor albo aceton. Mogą one reagować z kruszczem, z jakiego zrobiony jest pierścionek. Podobnie nigdy nie używaj środków ścierających takich jak pasta do zębów, soda oczyszczona czy czegokolwiek w postać proszku, bo możesz po prostu zarysować metal - w szczególności złoto.

Unikajcie też jakichkolwiek przyrządów czy myjek do czyszczenia ultradźwiękami. To, czy taka metoda będzie bezpieczna dla Twojego pierścionka, musi najpierw określić fachowiec - bardzo dużo zależy tu od sposobu oprawy i osadzenia kamienia. Drgania mogą po prostu obluzować kamień (jeśli jest choćby najmniejsza wada fabryczna). Taką operację można bezpiecznie wykonać tylko u jubilera, który najpierw sprawdzi, czy takie czyszczenie jest bezpieczne, ewentualnie przed czyszczeniem poprawi osadzenie kamienie i wyeliminuje wszystkie wady mogące prowadzić do uszkodzenia biżuterii.

Jak czyścić pierścionek zaręczynowy w domu (i czego lepiej nie próbować)