Idealna świadkowa - przyjaciółka, terapeutka, asystentka i konsultantka w jednym?

Czego może (a czego nie powinna) oczekiwać PM od swojej świadkowej?

Najogólniej rzecz ujmując w przyrodzie występują 2 typy świadkowych. Takie, które na pytanie “czy będziesz świadkową na moim ślubie?” wpadają w euforię większą chyba niż sama Panna Młoda, oraz takie, które w tym samym momencie wpadają w panikę.

Świadkowe “euforyczne” planują swoim przyjaciółkom wesele w najdrobniejszych detalach, czas pomiędzy przymiarkami i poprawkami sukni a degustacjami próbek tortów weselnych wypełniają swoim Pannom Młodym sesjami jogi i pogaduszkami w spa. “Euforyczna” świadkowa najchętniej zorganizowałaby wszystko sama, włącznie z poprowadzeniem swojej PM do ołtarza.

Świadkową “paniczną” z kolei od samego początku opadają wątpliwości i problemy z pozoru nie do przejścia. Co będę musiała robić? Co mówić? Co na siebie włożę? Trzymać bukiet? Poprawiać welon? Wyprowadzać na siusiu? Co na siebie włożę? I gdzie to kupię?

Która świadkowa lepiej wywiąże się ze swojej roli?

Idealna świadkowa to ta, która zanim jeszcze podejmie się pełnić tę zaszczytną funkcję na ślubie przyjaciółki, nie zapomni (nie będzie się bała) dokładnie ustalić z Panną Młodą, czego właśnie ta od swojej świadkowej oczekuje.

zobacz też Rola i obowiązki świadkowej w trakcie ślubu i wesela

Są Panny Młode, które na świadka (świadkową) potrzebują kogoś, kto będzie je wspierał na każdym etapie przygotowań i pomagał w trakcie ceremonii i wesela. Sę też i takie, dla których świadkowie to po prostu osoby, które składają podpisy na dokumentach.

Warto zawczasu wiedzieć, jakie są czyje wyobrażenia. I nie wahać się odmówić, jeśli widzimy, że te wyobrażenia całkowicie do siebie nie przystają.

Jak świadkowa może pomóc Pannie Młodej, jeśli obydwie tego chcą?

Formalnie od świadka wymaga się jedynie tego, aby miał dowód osobisty, umiał się podpisać i był obecny w trakcie ceremonii - czy to w kościele, czy w urzędzie stanu cywilnego.

W praktyce - ogranizacja ślubu i wesela to na tyle wymagające zadanie, że naprawdę każda pomoc ma znaczenie. Jeśli Panna Młoda, Pan Młody i ich rodzice (którzy często przecież mają ogromny wpływ na wszystko, co ze ślubem związane) takiej pomocy nie chcą i nie potrzebują (albo uważają, że nie potrzebują) - ich sprawa, nie można się narzucać. Jeśli jednak Młodzi i ich rodziny chętnie włączą świadków do przygotowań, świadkowa ma naprawdę ogromne pole do popisu i może okazać się wprost nieocenioną pomocą dla Panny Młodej.

Najczęściej rola świadkowej sprowadza się do organizacji wieczoru panieńskiego, pomocy z suknią ślubną (ubieranie się, wyjścia do toalety, itp), asystowania lub i uczestniczenia w sesji fotograficznej, trzymania bukietu PM w trakcie ślubu, odbierania kwiatów od gości i szeroko rozumianej pomocy w nagłych wypadkach. W trakcie wesela świadkowa pierwsza ruszy do kankana, przyszyje oberwany guzik, poratuje proszkiem od bólu głowy, pomoże w toalecie. Taka tańcząca pomoc lekarska i poprawki krawieckie w jednym.

Ale nie tylko. Świadkowa może przecież również:

 • pomóc zaadresować zaproszenia ślubne
 • odebrać kwiaty z kwiaciarni czy od florystki
 • zarezerwować wizytę u fryzjera
 • przygotować paczuszki z zabawkami dla dzieci na weselu
 • przygotować księgę gości
 • przygotować listę prezentów
 • pomóc udekorować salę weselną (a nawet własnoręcznie wykonać niektóre dekoracje, jeśli będzie to wesele w stylu DIY - zrób to sam)
 • pomóc udekorować samochód
 • upiększyć butelki z alkoholem
 • przygotować (opakować, podpisać itp). upominki dla gości weselnych
 • przygotować winietki
 • pomóc wybrać i przygotowac listę utworów i piosenek weselnych
 • pomagać w wybieraniu, przymierzaniu i kupowaniu wszystkiego co tylko PM sobie zażyczy
 • pomagać w przymiarkach i poprawkach sukni ślubnej
 • dać się Pannie Młodej wygadać i poekscytować każdą pierdółką gdy zajdzie taka potrzeba (a zajdzie)
 • dać się jej też wyżalić i wypłakać z byle powodu gdy zajdzie taka potrzeba (a zajdzie)
 • dać jej odpocząć czasem od tego wszystkiego i iść po prostu razem na kawę, do sklepu, kina czy gdziekolwiek, gdzie można zapomnieć na chwilę o ślubie, weselu i całym związanym z tym zamieszaniu

Świadkowa może bardzo aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do ślubu swojej przyjaciółki - jeśli obie tego chcą i jeśli obie tak właśnie sobie rolę świadkowej wyobrażają. Równie dobrze jej świadkowanie może się sprowadzać do tego, aby podpisać stosowne dokumenty i stać w kościele za Panną Młodą. Wszystko zależy od tego, czego sobie Panna Młoda zażyczy i z kim na co się umówi. Idealna świadkowa robi po prostu dokładnie to, czego od niej oczekuje Panna Młoda.

Tylko tyle i aż tyle.

Idealna świadkowa - przyjaciółka, terapeutka, asystentka i konsultantka w jednym?