Jak prawidłowo zmierzyć palec i określić rozmiar pierścionka lub obrączki?

Pierścionek lub obrączka o prawidłowo dobranym rozmiarze powinny z lekkim oporem prześlizgnąć się przez staw palca. Rozmiary pierścionków u rozmaitych producentów potrafią się różnić, dlatego mierząc palec najlepiej jest zdjąć miarę w milimetrach, albo mierzyć rozmiar “pod” konkretnego producenta, wykorzystując do tego dostarczony przez niego wzornik.

Zakłady jubilerskie wypożyczają swoje wzorniki za kaucją (opłacamy też koszty wysyłki). Jeśli nie dysponujemy wzornikiem i nie możemy sami udać się do jubilera, aby określić rozmiar, sami musimy dokonać pomiaru. Nie jest to trudne, a o ile stosujemy się do kilku podstawowych zasad, otrzymany wynik powinien gwarantować nam właściwie dobrany rozmiar pierścionka czy obrączki.

Rozmiary pierścionków, tabele rozmiarów

Zakład jubilerski, albo sklep internetowy z biżuterią publikują zazwyczaj tabele rozmiarów oferowanych przez siebie produktów - zmierzony przez siebie obwód palca w milimetrach (a konkretniej, wyliczoną na jego podstawie średnicę) możemy porównać z taką tabelą i otrzymać w ten sposób rozmiar pierścionka (albo obrączki) z oferty danego jubilera.

Warto pamiętać, że nie ma podziału na rozmiary męskie i żeńskie. Wszystkich obowiązuje ta sama skala. Jeżeli porównujemy wyliczoną na bazie pomiaru średnicę palca z tabelą rozmiarów i wahamy się między dwoma rozmiarami - zawsze wybieramy ten większy. Jeżeli kupujemy szerokie obrączki (o szerokości większej niż ok. 4.5mm) zawsze lepiej kupić rozmiar większe obrączki (szerokie obrączki dużo trudniej się zsuwają).

Rozmiar pierścionka albo obrączki zazwyczaj (zdarzają się wyjątki) można jeszcze potem dopasować - oczywiście łatwiej jest pierścionek zmniejszyć niż powiększyć, w dodatku każda taka operacja osłabia materiał, z którego wykonany jest pierścionek (obrączka). W dodatku zawsze zostają po tym ślady, choć jubiler może sprawić, by nie były one widoczne. Duże sklepy jubilerskie pozwalają zazwyczaj na jedną bezpłatną “poprawkę”, o ile pozwala na to fason i materiał wyrobu. Ale lepiej zawsze dowiedzieć się u źródła, jak to wygląda.

Który palec mierzyć? U której ręki?

To ważne, aby zmierzyć właściwy palec odpowiedniej ręki, ponieważ lewa ręka może się nieznacznie od prawej różnić. Pierścionek, który idealnie leży na odpowiednim palcu lewej ręki, może na prawą dłoń być za ciasny, albo za luźny. Zawsze mierzymy więc dokładnie ten palec tej samej ręki, na której będzie noszony pierścionek lub obrączka.

Pierścionek zaręczynowy w Polce nosi się na czwartym palcu prawej dłoni (licząc od kciuka), czyli na palcu serdecznym prawej ręki. Po ślubie na tym samym palcu nosi się obrączkę, pierscionek zaręczynowy może wtedy pozostać na tym samym palcu, co obrączka, albo przewędrować da drugą rękę.

Jak prawidłowo wykonać pomiar?

Obwód palca mierzymy w temperaturze pokojowej, nigdy gdy jest zimno, albo gorąco. W upale palec puchnie, w dodatku spocony stawia większy opór.

Najlepiej mierzyć palec pod koniec dnia - dłonie wieczorem są troszkę większe niż w ciągu dnia.

Do pomiaru wykorzystujemy suwmiarkę (ewentualnie linijkę itp) oraz cienkie paski papieru. Nigdy nie mierzymy palca bezpośrednio suwmiarką, aby nie zafałszować wyniku (skóra ugina się pod naciskiem suwmiarki). Najlepiej owinąć sobie wokół palca na odpowiedniej wysokości cienki pasek papieru i na nim zaznaczyć odpowiednią długość (obwód palca), a potem dopiero zmierzyć ją miarką. Lepiej do tego typu pomiaru wykorzystać właśnie papier, ponieważ nić czy tasiemka zawsze odrobinę mogą się rozciągnąć i wypaczyć wynik pomiaru.

Zmierzony w ten sposób obwód palca dzielimy przez liczbę Pi (3.14) i otrzymany wynik zaokrąglamy w górę. To oczywiście średnica palca w milimetrach. Tę właśnie wartość porównujemy z tabelami rozmiarów od jubilera aby odnaleźć szukany rozmiar.

Jak prawidłowo zmierzyć palec i określić rozmiar pierścionka lub obrączki?