Wydatki weselne i podział kosztów, czyli kto za co płaci?

Kto płaci za wesele? Jak sensownie podzielić wydatki na wesele i uniknąć przy tym nieporozumień?

Słyszałam, że zgodnie z tradycją koszty organizacji przyjęcia ponosi głównie rodzina Panny Młodej, podczas gdy rodzina Młodego odpowiada głównie za alkohol, orkiestrę i samochód. Do tego to rodzina Panny Młodej płaci za suknię (która przecież stanowi niemały wydatek) a rodzice Młodego kupują mu garnitur i obrączki.

Czy taki podział kosztów rzeczywiście wciąż obowiązuje? Co w sytuacji, gdy po stronie Młodego będzie np. dużo więcej gości weselnych, albo np. jedna rodzina jest dużo lepiej sytuowana i chce zorganizować bardzo wystawne przyjęcie, a druga stara się wydać na wesele jak najmniej? Boję się, że to wszystko skończy się jakimiś niepotrzebnymi kłótniami i pretensjami.

Kiedyś rzeczywiście rodziny Młodych mniej więcej w podobny sposób dzieliły się wydatkami na wesele. Zazwyczaj przyjęcie weselne wydawali rodzice Panny Młodej (to oni wydawali ją za mąż) i to na nich spoczywały koszty jego organizacji. Niemniej jednak taki podział kosztów zmienił się już bardzo dawno temu, podobnie jak i rola kobiety w życiu i przede wszystkim, w rodzinie. Dziś o tym, kto za co płaci przy podziale wydatków weselnych, decydują po prostu sami zainteresowani. Wszystko jest dziś kwestią umowy.

Jak to zorganizować w taki sposób, aby nikt nie czuł się niekomfortowo? Przede wszystkim trzeba spokojnie o wszystkim porozmawiać, wspólnie ustalić mniej więcej weselny budżet a potem zastanowić się, kto w jakim stopniu może się do tego budżetu dołożyć. Najprościej jest po prostu podzielić się kosztami proporcjonalnie do liczby zaproszonych gości, ale to też nie jest żadną regułą.

Coraz częściej sami Młodzi chcą w jak największym stopniu samodzielnie finansować własny ślub i wesele, w razie konieczności organizując po prostu skromniejsze przyjęcie lub obiad weselny zamiast hucznej i wystawnej imprezy. Małe wesele ale za własne pieniądze i całkiem po swojemu - czasem nawet wbrew temu, czego spodziewają się rodzice.

Wydatki weselne i podział kosztów, czyli kto za co płaci?